Uvádza to štúdia vedená vedcami z inštitúcie Kaiser Permanente v americkom Oaklande, ktorá bola nedávno zverejnená v časopise Neurology. Okolo tretiny dospelých obyvateľov vyspelých krajín trpí vysokým tlakom, čiže hypertenziou, čo zvyšuje riziko srdcových chorôb a mozgovej mŕtvice. Veľké množstvo ďalších štúdií ale naznačuje aj možnú spojitosť medzi vysokým krvným tlakom a rizikom vzniku demencie. Vo vyššie zmienenej novej štúdii sa vedci snažili určiť, či je vplyv vysokého tlaku na vznik demencie rovnaký u mužov aj u žien alebo sa u jednotlivých pohlaví líši.
Výsledky štúdie sú založené na hodnotení údajov 7 238 dospelých osôb, ktoré boli členmi systému zdravotnej starostlivosti inštitútu Kaiser Permanente. Všetkým účastníkom bol meraný krvný tlak medzi rokmi 1964 a 1973, kedy mali v priemere 33 rokov. Ich krvný tlak bol vyhodnotený opäť medzi rokmi 1978 a 1985, kedy mali v priemere 44 rokov. Okolo 31 % mužov a 14 % žien malo vo veku medzi 30 a 39 rokov vysoký tlak a okolo 25 % mužov a 18 % žien malo vysoký tlak vo veku medzi 40 a 49 rokov.
Hypertenzia a demencia: Porovnanie mužov a žien
Vedci potom sledovali 5 646 účastníkov, ktorí boli stále členmi systému zdravotnej starostlivosti inštitútu Kaiser Permanente aj v rokoch 1996 až 2015. Počas tohto obdobia bola celkom 532 účastníkom štúdie diagnostikovaná demencia. Výsledky štúdie odhalili, že ženám, ktoré mali vo veku 30-39 rokov vysoký tlak, nehrozilo v porovnaní so ženami s normálnym tlakom vyššie riziko demencie. Avšak u žien, ktoré trpeli vysokým tlakom vo veku od 40 do 49 rokov, bolo riziko vzniku demencie o 65 % vyššie.
Ženy, u ktorých sa vysoký krvný tlak objavil po štyridsiatke, boli v porovnaní so ženami, ktoré si udržali normálny krvný tlak až do 50 rokov, ohrozené demenciou o 73 % viac. Medzi mužmi nenašli žiadne dôkazy, ktoré by naznačovali spojitosť medzi zvýšeným tlakom vo veku od 30 do 50 rokov a rizikom vzniku demencie.
Vplyv BMI, cukrovky a fajčenia cigariet
Výsledky zostali rovnaké aj po započítaní rôznych mätúcich faktorov, ako je BMI, cukrovka a skutočnosť, či je účastník štúdie fajčiar alebo nefajčiar.
Záver štúdie je teda všeobecne taký, že vysoký krvný tlak sa stáva rizikovým faktorom pre vznik demencie, ak sa objaví u žien medzi 40-49 rokov, avšak u mužov žiadna taká spojitosť neexistuje.
V komentári k výsledkom štúdie jej autori uvádzajú:
"Pohlavie hrá v načasovaní faktorov ovplyvňujúcich vznik demencie dôležitú úlohu a je potrebné to brať do úvahy pri starostlivosti o zdravie mozgu a udržiavanie normálneho krvného tlaku. V rámci ďalšieho výskumu je ešte nutné zistiť, prečo vlastne zvýšený krvný tlak urýchľuje starnutie mozgu. "