Tlakomery

Tonometer je odborný názov pre tlakomer, prístroj, s ktorým sa meria krvný tlak. Krvný tlak Vám pri pravidelnej prehliadke meria praktický lekár, ale ak máte tlak nízky, vysoký, alebo kolísavý, môže Vám lekár odporučiť obstaranie vlastného tlakomeru pre domáce meranie. Často sa tiež pri meraní v ordinácii dostavuje tzv. syndróm bieleho plášťa a výsledky meraní sú potom skreslené. Aj v tomto prípade odporučí lekár domáce meranie a pravidelné monitorovanie hodnôt krvného tlaku.

Viete, že vysokým krvným tlakom trpí až 47% mužov a 26% žien? Kúpte si tlakomer pre rýchle overenie svojho zdravotného stavu v pohodlí domova. Moderné tlakomery ponúkajú množstvo špeciálnych funkcií a slúžia aj ako prevencia mozgovej mŕtvice.

Ako vybrať tlakomer?

Ako prvé je dôležité vyberať u overeného výrobcu. Tlakomery Veroval od HARTMANN-RICO sa chvália certifikátom kvality Európskej spoločnosť pre hypertenziu. Viac informácií, ako vybrať tlakomer.

Ďalšími dôležitými parametrami pre výber tlakomera sú:

Druh tlakomerov

 • Ortuťové tlakomery, s ktorými ste sa mohli stretnúť v minulosti u lekára, využívajú základnú posluchovú metódu merania, kedy počas merania dochádza k odčítaniu hodnôt systolického a diastolického krvného tlaku.
 • Poloautomatické tlakomery fungujú rovnako ako digitálne tlakomery, rozdiel je len v nafukovaní manžety, ktorá je nafukovaná pomocou ručnej pumpičky.
 • Moderné digitálne tlakomery, ktoré sú súčasným štandardom. Všetky tlakomery značky Veroval patria medzi digitálne tlakomery.

Metóda merania

 • Oscilometrická – väčšina tlakomerov na trhu meria len touto metódou, a preto zmeria len hodnotu krvného tlaku.
 • Posluchová (auskultačná) – touto vysoko spoľahlivou metódou meria hodnotu krvného tlaku lekár v ordinácii pomocou nafukovania manžety a fonendoskopu.
 • Kombinácia oscilometrickej a posluchovej metódy dokáže merať aj tepovú frekvenciu, a preto spoľahlivo nameria hodnoty aj u ľudí s nepravidelným srdcovým rytmom. Medzi tlakomery s kombináciou meracích metód patrí tlakomer Veroval duo control s technológiou Duo Sensor. (Predtým známy ako Tensoval duo control)

Tlakomery s EKG

Tlakomer Veroval s EKG dokáže namerať vedľa krvného tlaku a tepovej frekvencie tiež nepravidelný srdcový rytmus. Zaznamená tak nebezpečnú fibriláciu predsiení, ktorá poukazuje na infarkt alebo mozgovú mŕtvicu a extrasystoly – skoré známky obehovej poruchy či zápalu srdcového svalu. Veroval s EKG zmeria hodnoty presne vo chvíli, keď pociťujete možné príznaky, a tým je praktickejšií ako klasické dlhodobé sledovanie pomocou EKG holtru. Samozrejmosťou je elektrokardiogram pre Vášho lekára.

Miesto merania tlaku

 • Ramenný tlakomer – hodí sa pre klasické meranie v pohodlí domova.
 • Zápästný tlakomer zasa oceníte pri cestovaní, pretože je oveľa menší a skladnejší. Ten náš navyše vie odhaliť aj nepravidelný srdcový tep.

Druh a veľkosť manžety

Často sa stáva, že si pri domácom meraní zle nasadíte manžetu a meranie sa tým skreslí. U našich tlakomerov sa Vám to nestane – majú chytrú, ergonomicky navrhnutú manžetu s technológiou Comfort Air, ktorá sa prispôsobí každej paži.

 • Manžeta pre obvod paže veľkosti M (22 - 32 cm)
 • Manžeta pre obvod paže veľkosti L (32 - 42 cm)
 • Univerzálna manžeta veľkosti (22 - 42 cm)

Ako funguje technológia Comfort Air?

Pri prvom použití sa manžeta napumpuje na tlak 190 mmHg, pri ďalšom sa už nastaví podľa predchádzajúcich výsledkov. Nečakajú Vás tak žiadne nepríjemné pocity pri meraní. Väčšina našich tlakomerov má univerzálnu manžetu, jediným tlakomerom, u ktorého vyberáte veľkosť manžety M (obvod paže 22 - 32 centimetrov), alebo L (32 - 42 centimetrov), je Veroval duo control .

Spôsob napájania:

 • batériami
 • pomocou sieťového kábla

Naše cestovné zápästné tlakomery môžete používať iba v režime na batérie, s adaptérom pre napájaním priamo zo siete zaobstaráte Ramenný tlakomer Veroval a Veroval duo control. Aj tak prístroje na jednu sadu batérií vydrží cez 950 meraní.

Počet osôb, ktorých výsledky merania môže tlakomer ukladať

Ak je vo Vašej domácnosti viac osôb trpiacich nízkym alebo vysokým tlakom, je dôležité aby ste mohli výsledky meraní rôznych osôb uchovávať oddelene. Väčšina našich tlakomerov ukladá výsledky meraní pre 2 osoby a kapacita pamäte obvykle stačí na uloženie 60-100 výsledkov meraní pre každú z nich.

Možnosť ďalšej práce s nameranými dátami a zdieľanie s lekárom

U našich tlakomerov získavate tiež aplikáciu Veroval ® medi.connect, takže môžete sledovať svoje namerané hodnoty v čase a pohodlne ich zdieľať so svojím lekárom.

Informácie o krvnom tlaku

Pre zistenie krvného tlaku musia byť namerané dve hodnoty:

 • Systolický (horný) krvný tlak – táto hodnota vzniká v momente srdcového sťahu, kedy je krv vtlačená do ciev.
 • Diastolický (dolný) krvný tlak – táto hodnota vzniká, ak je srdcový sval roztiahnutý a opäť sa plní krvou.

Namerané hodnoty krvného tlaku sa uvádzajú v milimetroch ortuti (mmHg).

Zaujíma Vás, ako spoznať príznaky srdcových chorôb? Prečítajte si viac v našom magazíne, kde nájdete aj tipy, ako prirodzene znížiť krvný tlak a ako dodržiavať denný harmonogram pre zníženie svojho tlaku.