Späť na
Magazín o zdravie a prevenciu

Stres a vysoký krvný tlak: Ako spolu súvisia?

Stresové situácie môžu spôsobiť krátkodobé zvýšenie krvného tlaku. Môže ale stres spôsobiť aj dlhodobú hypertenziu? Môžu sa všetky stresové situácie sčítať a spôsobiť dlhodobý vysoký tlak? Vedci si zatiaľ nie sú istí.
4 minúty

Vedci zistili, že ak budete trikrát až päťkrát týždenne cvičiť po dobu 30 minút, môžete znížiť hladinu stresu. A ak vám bol diagnostikovaný vysoký krvný tlak, fyzické aktivity vám môžu pomôcť zvládať stres a zlepšiť svoje zdravie. To môže dlhodobo pozitívne ovplyvniť váš krvný tlak.

Spojenie medzi vysokým krvným tlakom a stresom nie je overené

Vaše telo produkuje v stresovej situácii príval hormónov. Tieto hormóny krátkodobo zvýšia krvný tlak, pretože spôsobujú rýchlejší tlkot srdca a zúženie ciev.

Neexistuje však dôkaz, že by stres spôsoboval dlhodobý vysoký tlak. Ten môže byť spôsobený inými typmi správania spätými so stresom, ako je napríklad prehriatie, pitie alkoholu či nekvalitný spánok. Samozrejme časté krátkodobé zvyšovanie krvného tlaku v dôsledku stresu môže vo výsledku predstavovať riziko vzniku dlhodobého vysokého tlaku.

Je možné, že zdravotné ťažkosti spojené so stresom, ako je napríklad úzkosť, depresia a izolácia od priateľov a rodiny, môžu byť príčinou srdcových ochorení. Zatiaľ však nie sú dôkazy o ich spojení s vysokým krvným tlakom. Poškodenie tepien a následné srdcové ochorenia môžu byť naopak spôsobené hormónmi produkovanými v emocionálne vypätých situáciách. Ďalšou príčinou môže byť to, že depresia v niektorých prípadoch vedie k vynechávaniu predpísaných liekov, nepravidelným kontrolám vysokého tlaku a ohrozovaniu zdravia vášho srdca všeobecne.

Z dlhodobého hľadiska sa riziko vysokého tlaku zvyšuje

Zvýšenie krvného tlaku spojené so stresom môže byť veľmi výrazné. Potom, čo príčina stresu pominie, sa ale tlak vracia do normálu. Ak sa však takéto výkyvy a návaly vysokého tlaku objavujú príliš často, môže dôjsť k poškodeniu ciev, srdca a obličiek podobne ako pri dlhodobo vysokom krvnom tlaku.

Ak navyše reagujete na stres fajčením, prílišným pitím alkoholu alebo konzumáciou nezdravých jedál, zvyšuje sa u vás riziko vysokého tlaku, infarktu a mŕtvice .

Činnosti vedúce k zníženiu stresu môžu mať priaznivý vplyv na krvný tlak

Hoci eliminácia stresu nemusí viesť priamo k dlhodobému zníženiu tlaku, používanie stratégií pre zvládnutie stresu môže vaše zdravie ovplyvniť inými spôsobmi. Ak si osvojíte techniky na zvládanie stresu, môže u vás dôjsť i k ďalším pozitívnym zmenám v správaní – vrátane tých vedúcich k zníženiu krvného tlaku .

Ak vás zaujímajú spôsoby, ako zvládať stres, existuje veľa možností. Pripravili sme pre vás pár tipov pre inšpiráciu:

1. Zjednodušte svoj program

Ak neustále niekam ponáhľate, urobte si chvíľku a prejdite si kalendár a zoznam úloh. Vyhľadajte v nich aktivity, ktoré vám zaberú drahocenný čas, ale nie sú zas až tak dôležité. Vyhraďte si na tieto aktivity kratší čas alebo ich úplne zrušte.

2. Zhlboka sa nadýchnite a uvoľnite sa

Vedomé hlboké dýchanie a spomalenie dychu pomáha relaxovať.

3. Cvičte

Fyzické aktivity sú prirodzenou zbraňou proti stresu. Než ale začnete s novými cvičebným programom, konzultujte ho so svojím lekárom. To platí najmä v prípade, že trpíte vysokým krvným tlakom.

4. Vyskúšajte jogu a meditáciu

Jóga a meditácia nielenže posilňujú vaše telo a pomáhajú relaxovať, ale navyše môžu znížiť váš systolický krvný tlak o 5 mmHg i viac.

5. Doprajte si dostatok spánku

Spánková deprivácia spôsobuje, že sa vám vaše problémy javia ako ešte horšie, než v skutočnosti sú.

6. Zmeňte uhol pohľadu

Pri riešení problémov sa snažte odolať tendencii sťažovať si. Vezmite na vedomie svoje pocity a situáciu, ale potom sa sústreďte na hľadanie riešení.

 

Cieľom je zistiť, čo pre vás najlepšie funguje. Buďte otvorení a ochotní experimentovať. Vyberajte starostlivo svoje stratégie a začnite si užívať kľudnejšieho života.

Související produkty

Odoberať novinky na tému Krvný tlak

Súhlasím, aby spoločnosť HARTMANN - RICO a.s. spracovávala moje a e-mailovú adresu s cieľom zaslania ponuky produktov a služieb. Ďalšie informácie na spracovanie, vrátane možnosti odvolania súhlasu, nájdete zde.