Späť na
Magazín o zdravie a prevenciu

Spánková deprivácia: Príčina vysokého krvného tlaku?

Medzi krátkym spánkom a vysokým tlakom možno existuje spojitosť.

Ľudia, ktorí spia päť alebo menej hodín denne, riskujú vznik vysokého krvného tlaku alebo zhoršenie už tak vysokého tlaku. Zvýšené riziko vysokého tlaku existuje aj u ľudí, ktorí spia medzi piatimi a šiestimi hodinami denne.

Vedci sa domnievajú, že spánok pomáha telu regulovať stresové hormóny v krvi a udržiava tým zdravý nervový systém. Nedostatok spánku tak môže z dlhodobého hľadiska narušiť schopnosť tela regulovať stresové hormóny, čo následne vedie k vysokému tlaku.

Zdravý spánok

Dostatok spánku, teda sedem až osem hodín denne, môže hrať dôležitú úlohu v prevencii a liečbe vysokého krvného tlaku. Obzvlášť ak trpíte vysokým tlakom, je dobré porozprávať sa so svojím lekárom o tom, ako si dopriať kvalitný spánok.

Jednou z liečiteľných príčin nekvalitného spánku prispievajúceho k vysokému tlaku môže byť obštrukčná spánková apnoe - porucha spánku, ktorá spôsobuje opakované krátke zástavy dychu počas spánku. Apnoe zvyšuje nielen riziko krvného tlaku, ale aj srdcových chorôb a ďalších zdravotných ťažkostí.

Ak sa aj po dlhšom spánku cítite unavení, konzultujte to so svojim lekárom - obzvlášť potom vtedy, ak chrápete.

Je lepšie vedieť, ako na tom ste

Domáce diagnostika Veroval vám umožní pravidelný monitoring vášho zdravia a zdravie vašich najbližších.

Související produkty
Súvisiace články

Odoberať novinky na tému Krvný tlak

Súhlasím, aby spoločnosť HARTMANN - RICO a.s. spracovávala moje a e-mailovú adresu s cieľom zaslania ponuky produktov a služieb. Ďalšie informácie na spracovanie, vrátane možnosti odvolania súhlasu, nájdete zde.