Späť na
Magazín o zdravie a prevenciu

Soor u detí i dospelých a ako to liečiť

Soor dutiny ústnej či orálna kandidóza - jedná sa o ochorenie spôsobené premnožením kvasiniek. Najčastejšie postihuje dojčatá do jedného roka, ale aj dospelých jedincov s oslabenou imunitou. Soor je nepríjemná, neestetická a v niektorých prípadoch môže spôsobovať aj vážnejšie zápaly v tele. Dobrou správou však je, že ju môžete ľahko a efektívne liečiť.
4 min

Ako soor vzniká?

V ústach a črevnej mikroflóre nás všetkých sa bežne nachádzajú kvasinky, ktoré nepôsobia žiadne ťažkosti - skupina Candida albicans (odtiaľ názov kandidóza) nie je výnimkou. Problém nastáva vo chvíli, keď sa plesne vplyvom oslabenej imunity premnožia. Na vine býva najčastejšie oslabená imunita, stres, fajčenie, liečba širokospektrálnymi antibiotikami, inhalačnými kortikosteroidmi alebo chemoterapia.

Ako spoznáte, že trpíte soor?

  • Máte biely alebo žltý povlak na jazyku, ktorý nejde zotrieť,
  • cítite pálenie, sucho alebo nepríjemnú chuť v ústach,
  • trápi vás popraskané alebo začervenané kútiky a afty,
  • obťažuje vás zápach z úst (respektíve zo žalúdka).

Soor v ústnej dutine

Soor u bábätiek a detí

Ak je vaše dieťa nepokojné, často plače a na jazyku má biely povlak pripomínajúce tvaroh, ktorý nemožno ľahko zotrieť a pri akýchkoľvek pokusoch o to jazyk krváca, pravdepodobne trpí kandidózou. Toto ochorenie sa na bábätko prenáša najčastejšie z jeho matky pri dojčení alebo počas pôrodu pri priechode pôrodnými cestami. Preto je dôležité prípadnú kvasinkovú infekciu dôkladne liečiť už počas tehotenstva. Riziko znovunákazy minimalizujte dôkladnú dezinfekciou fliaš, cumlíkov, hračiek a všetkých vecí, ktoré si bábätko dáva do pusy. Ideálne je aj prevárajte.

Kandidóza u dospelých

Prenos Soor na staršieho súrodenca alebo na zdravého dospelého človeka je síce ojedinelý, ale ochorenie sa môže vyskytnúť aj u nich. Medzi rizikové skupiny všeobecne patria ľudia s oslabenou imunitou, s chorými pečeňou, chudokrvní jedinci, diabetici, onkologickí pacienti, ľudia s ochorením AIDS a seniori, ktorých imunita je všeobecne horší. Často sa tiež objavuje u ľudí so zubnou náhradou.

Účinná liečba kandidózy

Základná liečba

Ústa vytierajte vatovou tyčinkou namočenou v 0,5% roztoku genciánovej violete (ľudovo známe ako "fialová vodička"). Stačí nimi niekoľkokrát denne potrieť jazyk a ústa a za pár dní múčnivka zmizne. Liečbu odporúčame podporiť probiotikami pre podporu imunity. Doba liečby sa pohybuje v rozmedzí 4 až 7 dní.

Rady našich babičiek

Základné liečbu Soor môžete doplniť aj podpornou liečbou v podobe vhodných prírodných prostriedkov ako sú výluhy z rôznych bylín. Uvidíte, ktorý z nich bude vyhovovať práve vám.

  • Ústnu dutinu vyplachujte výluhom z mydlice lekárskej.
  • Vyskúšajte levanduľový, oregánový, grepový alebo tea tree olej.
  • Kloktajte roztokom zo zeleného ílu či aloe vera.
  • Dajte šancu odvaru z nechtíka lekárskeho.
  • Na posilnenie imunity užívajte echinaceu alebo kapucínky.

Tieto prípravky však nie sú vhodné pre deti do 15 rokov (s výnimkou spomínanej genciánovej violete a tyčiniek Pagavit).

Hartmann TIP pre dojčiace matky

Infekcia sa z bábätka často prenáša aj na dojčiacu matku. Typickým príznakom býva svrbenie a pálenie bradaviek, čo dojčenie neprospieva. Preto ak soor ochorie dieťa, je potrebné, aby si roztokom genciánovej violete či tyčinkami Pagavit natierala bradavky aj jeho matka.

Soor sa prenáša aj na dojčiace matky

Prevencia: 5 tipov, ako moučnivce predísť

Vhodnými stravovacími a hygienickými návykmi je možné moučnivce účinne predísť. Poďme sa spoločne pozrieť, aké to sú.

1. Venujte zvýšenú pozornosť ústnej hygiene

Dôkladne si čistite zuby klasickým aj medzizubnou kefkou, zubnou niťou a ústnou vodou. Nezabudnite tiež na pravidelné návštevy zubného lekára a dentálnej hygieny.
Zvýšená ústna hygiena

2. Konzumujte čerstvé ovocie, zeleninu a strukoviny

Najvhodnejšie je kyslé ovocie - teda napríklad čerstvé jablká, hrušky a citróny, grapefruity, pomelo - všeobecne citrusy. Pozor na banány, broskyne, ovocné džemy a sladené džúsy, tie sú naopak nevhodné.
Konzumujte čerstvé ovocie a zeleninu

3. Obmedzte príjem jednoduchých cukrov a tukov

Biele pečivo a cestoviny nahraďte celozrnnými variantmi a neskladujte ich v mikroténových vreckách. Bielu ryžu vymeňte za hnedú a tučným pokrmom a potravinám obsahujúcim kvasnice sa ideálne vyhnite úplne.
Biele pečivo a cestoviny nahraďte celozrnnými variantmi

4. Namiesto kávy, čierneho čaju a alkoholu kefír

Tieto nápoje zo svojho jedálnička dočasne vyškrtnite a radšej si doprajte kvalitné jogurt, kefír, acidofilné mlieko, cmar či akékoľvek iné kyslomliečne výrobky.
Konzumujte dostatok mliečnymi výrobkami

5. Naštartujte imunitný systém

Prirodzenú obranyschopnosť organizmu môžete posilňovať rôznymi spôsobmi . Začnite sa treba otužovať - hlavne pri tom nezabúdajte na postupnosť.
Naštartujte svoj imunitný systém

Súvisiace články

Odoberať novinky na tému Starostlivosť o matku a dieťa

Súhlasím, aby spoločnosť HARTMANN - RICO a.s. spracovávala moje a e-mailovú adresu s cieľom zaslania ponuky produktov a služieb. Ďalšie informácie na spracovanie, vrátane možnosti odvolania súhlasu, nájdete zde.