Ako soor vzniká?
V ústach a črevnej mikroflóre nás všetkých sa bežne nachádzajú kvasinky, ktoré nepôsobia žiadne ťažkosti - skupina Candida albicans (odtiaľ názov kandidóza) nie je výnimkou. Problém nastáva vo chvíli, keď sa plesne vplyvom oslabenej imunity premnožia. Na vine býva najčastejšie oslabená imunita, stres, fajčenie, liečba širokospektrálnymi antibiotikami, inhalačnými kortikosteroidmi alebo chemoterapia.
Ako spoznáte, že trpíte soor?
- Máte biely alebo žltý povlak na jazyku, ktorý nejde zotrieť,
- cítite pálenie, sucho alebo nepríjemnú chuť v ústach,
- trápi vás popraskané alebo začervenané kútiky a afty,
- obťažuje vás zápach z úst (respektíve zo žalúdka).
Soor u bábätiek a detí
Ak je vaše dieťa nepokojné, často plače a na jazyku má biely povlak pripomínajúce tvaroh, ktorý nemožno ľahko zotrieť a pri akýchkoľvek pokusoch o to jazyk krváca, pravdepodobne trpí kandidózou. Toto ochorenie sa na bábätko prenáša najčastejšie z jeho matky pri dojčení alebo počas pôrodu pri priechode pôrodnými cestami. Preto je dôležité prípadnú kvasinkovú infekciu dôkladne liečiť už počas tehotenstva. Riziko znovunákazy minimalizujte dôkladnú dezinfekciou fliaš, cumlíkov, hračiek a všetkých vecí, ktoré si bábätko dáva do pusy. Ideálne je aj prevárajte.
Kandidóza u dospelých
Prenos Soor na staršieho súrodenca alebo na zdravého dospelého človeka je síce ojedinelý, ale ochorenie sa môže vyskytnúť aj u nich. Medzi rizikové skupiny všeobecne patria ľudia s oslabenou imunitou, s chorými pečeňou, chudokrvní jedinci, diabetici, onkologickí pacienti, ľudia s ochorením AIDS a seniori, ktorých imunita je všeobecne horší. Často sa tiež objavuje u ľudí so zubnou náhradou.
Účinná liečba kandidózy
Základná liečba
Ústa vytierajte vatovou tyčinkou namočenou v 0,5% roztoku genciánovej violete (ľudovo známe ako "fialová vodička"). Stačí nimi niekoľkokrát denne potrieť jazyk a ústa a za pár dní múčnivka zmizne. Liečbu odporúčame podporiť probiotikami pre podporu imunity. Doba liečby sa pohybuje v rozmedzí 4 až 7 dní.
Rady našich babičiek
Základné liečbu Soor môžete doplniť aj podpornou liečbou v podobe vhodných prírodných prostriedkov ako sú výluhy z rôznych bylín. Uvidíte, ktorý z nich bude vyhovovať práve vám.
- Ústnu dutinu vyplachujte výluhom z mydlice lekárskej.
- Vyskúšajte levanduľový, oregánový, grepový alebo tea tree olej.
- Kloktajte roztokom zo zeleného ílu či aloe vera.
- Dajte šancu odvaru z nechtíka lekárskeho.
- Na posilnenie imunity užívajte echinaceu alebo kapucínky.
Tieto prípravky však nie sú vhodné pre deti do 15 rokov (s výnimkou spomínanej genciánovej violete a tyčiniek Pagavit).
Hartmann TIP pre dojčiace matky
Infekcia sa z bábätka často prenáša aj na dojčiacu matku. Typickým príznakom býva svrbenie a pálenie bradaviek, čo dojčenie neprospieva. Preto ak soor ochorie dieťa, je potrebné, aby si roztokom genciánovej violete či tyčinkami Pagavit natierala bradavky aj jeho matka.
Prevencia: 5 tipov, ako moučnivce predísť
Vhodnými stravovacími a hygienickými návykmi je možné moučnivce účinne predísť. Poďme sa spoločne pozrieť, aké to sú.
1. Venujte zvýšenú pozornosť ústnej hygiene
Dôkladne si čistite zuby klasickým aj medzizubnou kefkou, zubnou niťou a ústnou vodou. Nezabudnite tiež na pravidelné návštevy zubného lekára a dentálnej hygieny.
2. Konzumujte čerstvé ovocie, zeleninu a strukoviny
Najvhodnejšie je kyslé ovocie - teda napríklad čerstvé jablká, hrušky a citróny, grapefruity, pomelo - všeobecne citrusy. Pozor na banány, broskyne, ovocné džemy a sladené džúsy, tie sú naopak nevhodné.
3. Obmedzte príjem jednoduchých cukrov a tukov
Biele pečivo a cestoviny nahraďte celozrnnými variantmi a neskladujte ich v mikroténových vreckách. Bielu ryžu vymeňte za hnedú a tučným pokrmom a potravinám obsahujúcim kvasnice sa ideálne vyhnite úplne.
4. Namiesto kávy, čierneho čaju a alkoholu kefír
Tieto nápoje zo svojho jedálnička dočasne vyškrtnite a radšej si doprajte kvalitné jogurt, kefír, acidofilné mlieko, cmar či akékoľvek iné kyslomliečne výrobky.
5. Naštartujte imunitný systém
Prirodzenú obranyschopnosť organizmu môžete posilňovať rôznymi spôsobmi . Začnite sa treba otužovať - hlavne pri tom nezabúdajte na postupnosť.