Späť na
Magazín o zdravie a prevenciu

Soľ má spojitosť s vysokým krvným tlakom - aj keď jete zdravo

Príjem potravín s vysokým obsahom sodíka sa už dlhšiu dobu spája s vysokými hodnotami krvného tlaku. Niektoré dôkazy však naznačujú, že účinky, ktoré má sodík na krvný tlak, sa môžu zmeniť alebo byť spustené v súvislosti s ostatnými látkami prijímanými v potrave.
4 minúty

Aby vedci zistili, ako môže stravovanie ovplyvniť spojitosť medzi soľou a krvným tlakom, analyzovali údaje o stravovaní získané od 4 680 dospelých osôb stredného veku a určili množstvo 80 výživových látok v strave každého človeka. Okrem draslíka žiadna z týchto živín nemala vplyv na zníženie priemernej vysokej hodnoty krvného tlaku meraného v priebehu 24 hodín u osôb konzumujúcich veľké množstvo sodíka, ako vedci uviedli v správe pre odborný časopis Hypertension.

"To je veľmi dôležité, pretože tento poznatok naznačuje, že prílišný príjem soli a jej nepriaznivé účinky na krvný tlak sa nedá vyriešiť zvýšením príjmu inej živiny," hovorí hlavný autor štúdie doktor Jeremiah Stamler z Feinbergovy lekárskej fakulty na Severozápadnej chicagskej univerzite. "Riešením je len zníženie príjmu soli," dopĺňa Stamler. "To je však veľmi ťažké, pretože v dôsledku komerčného spracovania potravín sa soľ vyskytuje takmer vo všetkom, čo jeme."

Pre zníženie rizika srdcových ochorení u dospelých ľudí sa odporúča konzumovať menej ako čajovú lyžičku soli denne.

Chronické zvýšenie vysokého tlaku je spojené s vyšším rizikom srdcových chorôb, srdcovej príhody, mŕtvica a zlyhanie srdca. V rámci zníženia rizika srdcových ochorení by dospelí mali znížiť príjem sodíka na menej ako 2 gramy denne, čo podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie približne zodpovedá jednej polovici čajovej lyžičky soli. Sodík sa nevyskytuje len v soli, ale aj v rôznych potravinách, vrátane chleba, mlieka, vajec, mäsa a morských plodov a ďalej v spracovaných potravinách, ako sú polievky, praclíky, popcorn, sójová omáčka alebo bujónové kocky. Nadmerné množstvo sodíka v krvnom obehu môže sťahovať vodu do ciev. V dôsledku toho dochádza k zvýšeniu množstva tekutiny, ktorú musí srdce prečerpať, a to sa následne prejaví zvýšeným tlakom. Prebytočný sodík môže z tela pomôcť odstrániť práve draslík.

Štúdia potvrdila spojitosť medzi množstvom sodíka v moči a vysokým krvným tlakom bez ohľadu na pohlavie a naprieč skúmanými vekovými skupinami.

V aktuálnej štúdii vedci skúmali údaje o množstvo sodíka a draslíka v moči a o krvnom tlaku, výške, hmotnosti a stravovacích návykoch u dospelých osôb medzi 40 a 59 rokmi v Japonsku, Číne, Veľkej Británii a USA. Vyššia hladina sodíka je spájaná s vyšším krvným tlakom u mužov i žien vo všetkých vekových kategóriách účastníkov štúdie bez ohľadu na ich rasu, etnikum alebo sociálno-ekonomický status. Spojenie medzi sodíkom a krvným tlakom bolo podobne vysoké u ľudí s normálnou váhou aj u obéznych jedincov, u ľudí s nadváhou potom bolo o niečo slabšia než u tých, čo priamo trpeli obezitou.

Výskum tiež zistil, že draslík znižuje vplyv prijatej soli na tlak len u osôb, ktoré mali nízke hladiny sodíka v moči. Štúdia nebola riadeným experimentom navrhnutým tak, aby preukázala, či a ako soľ či ďalšie živiny prijaté v potrave môžu priamo ovplyvniť krvný tlak. Ďalším obmedzením bolo to, že prieskum použitý na vyhodnotenie stravovacích návykov účastníkov štúdie mohol byť len nespoľahlivou ilustráciou toho, čo ľudia skutočne jedia.

Napriek tomu poskytujú výsledky štúdie určité dôkazy o tom, že pri udržiavaní správneho tlaku je potrebné brať do úvahy príjem soli, povedala k tomu Cheryl Andersonová, vedkyňa z lekárskej fakulty Kalifornskej univerzity, ktorá sa v štúdii neangažovala.

"Hoci môže draslík pomôcť znížiť vplyv sodíka na zvyšovanie tlaku, nie je jeho príjem povolenkou ku konzumácii slaných jedál," uvádza Andersonová vo svojej správe.

Súvisiace články

Odoberať novinky na tému Krvný tlak

Súhlasím, aby spoločnosť HARTMANN - RICO a.s. spracovávala moje a e-mailovú adresu s cieľom zaslania ponuky produktov a služieb. Ďalšie informácie na spracovanie, vrátane možnosti odvolania súhlasu, nájdete zde.