Späť na
Magazín o zdravie a prevenciu

Seriál: Ako sa vyhnúť vysokému tlaku? – 1.časť

Jeden človek z troch má vysoký tlak. A väčšina z nás o tom nemá tušenia. Vysoký krvný tlak je príčinou mnohých príznakov a je hlavným rizikovým faktorom pre vznik srdcových chorôb alebo mŕtvice. Existuje množstvo vecí, ktoré môžeme každý deň urobiť pre to, aby sme svoj krvný tlak udržali v normále
5 minút

Je dobré vedieť, ako na tom ste

Než pôjdete k lekárovi, majte na pamäti veci, ktoré môžu zvýšiť nameranú hodnotu vášho krvného tlaku a v každom prípade si nechajte tlak merať pravidelne alebo si kúpte presný domáci prístroj a merajte si tlak doma. Vysoký krvný tlak sa navonok príliš neprejavuje, takže o ňom nemusíte vedieť, kým vám ho lekár na pravidelnej prehliadke nezmeria.

Ako rozumieť číslam

Normálny krvný tlak je definovaný ako systolický tlak (horná nameraná hodnota uvádzajúca krvný tlak v okamihu srdcovej ozveny) pod 120 mmHg a diastolický tlak (dolná nameraná hodnota uvádzajúca krvný tlak v artériách medzi jednotlivými srdcovými ozvenami) pod 80 mmHg. Je dobré poznať hodnoty svojho tlaku a vedieť, čo znamenajú, aby ste mohli v prípade potreby znížiť vysoký krvný tlak a predísť tak infarktu a mŕtvici. Akékoľvek hodnoty vyššie ako 120/80 mmHg môžu indikovať ranné štádium vysokého tlaku.

Znížte príjem soli

Soľ je známym nepriateľom krvného tlaku. Hoci nie je pre vaše telo tým najhorším, u niektorých citlivých jedincov môže spôsobovať problémy. Sodík na seba viaže vodu a odvádza ju do krvného riečišťa, a tým sa zvyšuje objem krvi, ktorý musí srdce prečerpať. V dôsledku toho potom dochádza k zvýšeniu tlaku. Väčšina soli v našom jedálničku nepochádza zo soľničky, ale z priemyselne spracovaných potravín.

Čítajte údaje na potravinách

Neodporúča sa konzumovať denne viac ako 2 300 mg sodíka. Za ideálny limit sa potom považuje 1 500 mg sodíka. Pri nakupovaní čítajte pozorne údaje na potravinách a vyhľadávajte tie, ktoré sú označené ako "s nízkym obsahom soli" (140 mg či menej sodíka na porciu), "bez sodíka" (menej ako 5 mg sodíka na porciu) alebo "bez pridanej soli". Aj veľmi malé obmedzenie príjmu soli môže podľa lekárov Mayo kliniky znížiť krvný tlak o 2 až 8 mmHg.

Desiatujte zdravo

Ľudia dodržujúci diétu s nízkym príjmom soli môžu mať problémy nájsť zdravé desiaty, ktoré im pomôžu strážiť si krvný tlak.

Oplachujte zeleninu z konzerv

Väčšina z nás neje dostatočné množstvo zeleniny a vysoké ceny za čerstvé plodiny tomu príliš nepomáhajú. Zelenina z konzerv obsahuje sodík, avšak keď ju pred konzumáciou dôkladne opláchnete, zbavíte ju prebytočnej soli a získate tak cenovo dostupnejšie variantu k čerstvej zelenine.

Čo takto dať si banán

Ovocie je všeobecne zdraviu veľmi prospešné. Ale konkrétne banány môžu pomôcť držať si vysoký tlak od tela. Draslík zmierňuje škodlivé účinky sodíka. Čím viac draslíka v potrave prijmete, tým viac sodíka vylúčite močom. A to nie je jediný prínos tohto dôležitého minerálu na krvný tlak. Draslík znižuje napätie ciev, čo tiež znižuje tlak. Stredne veľký banán obsahuje asi 420 mg draslíka a zaradiť ho do jedálnička je veľmi jednoduché – dajte si ho napríklad na olovrant. Odporúčaný denný príjem draslíka je u dospelého človeka 4 700 mg. Okrem banánov sú jeho skvelým zdrojom aj sladké zemiaky, kura, brokolica, hrášok, fazuľa, zemiaky a citrusové ovocie.

Okoreňte si život

Ak potrebujete znížiť príjem soli, neznamená to, že musíte ubrať svojim jedlám na chuti. Miesto soli použite korenie a bylinky, napríklad cesnak, čierne korenie alebo citrónovú šťavu. Ochutíte tak pripravované jedlo, bez toho aby ste soľou útočili na svoj krvný tlak. A nezabudnite, že mnohé koreniny majú liečivé účinky.

Ak potrebujete, schudnite

Nadváha alebo obezita zvyšuje riziko rôznych chorôb vrátane tých srdcových. A ak ste to ešte nepočuli, môžete mať v tele príliš veľké množstvo tuku, bez toho aby ste mali nadváhu. Nadváha navyše zvyšuje pravdepodobnosť vzniku vysokého tlaku, čo môže byť pre vaše telo ďalšou záťažou. Samozrejme ak schudnete samotné 2-4 kilá, môže vám to pomôcť znížiť krvný tlak a zlepšiť celkový zdravotný stav.

Začnite sa hýbať

Pravidelné cvičenie nám pomáha udržiavať si normálnu váhu, znižuje krvný tlak a pomáha bojovať proti srdcovým chorobám i mnohým ďalším zdravotným problémom. Aktuálne vedci odporúčajú venovať sa aspoň 2,5 hodiny týždenne stredne náročnému aeróbnemu cvičenia (napríklad svižnejšej chôdzi) alebo hodinu a štvrť týždenne intenzívnemu aeróbnemu cvičeniu (môžete skúsiť napríklad behanie alebo jazdu na rotopede). Než urobíte vo svojom športovom pláne zásadnejšie zmeny, poraďte sa so svojím lekárom.

Súvisiace články

Odoberať novinky na tému Krvný tlak

Súhlasím, aby spoločnosť HARTMANN - RICO a.s. spracovávala moje a e-mailovú adresu s cieľom zaslania ponuky produktov a služieb. Ďalšie informácie na spracovanie, vrátane možnosti odvolania súhlasu, nájdete zde.