Vedci skúmajúci úmrtia spôsobené vírusom COVID-19 zisťujú, že obzvlášť zraniteľní sú pacienti so srdcovými chorobami.
V Taliansku, kde počet úmrtí už prekonal Čínu, informovali verejní činitelia, že medzi 355 mŕtvymi zo 17. marca malo plných 76% vysoký krvný tlak a 33% z nich trpelo nejakou srdcovou chorobou. Medzi viac ako 44 000 potvrdenými prípadmi COVID-19 v Číne (údaj z 25. februára 2020) bola úmrtnosť u ľudí s kardiovaskulárnym ochorením najvyššou, neuveriteľných 10,5%, čo je v porovnaní s celkovou úmrtnosť (2,3%) viac ako štyrikrát vyššia.
Vedci všeobecne vedia, že priebeh infekcie môže byť značne horšia u ľudí, ktorí majú aj iné zdravotné problémy. Ale tiež sa niektorí z nich domnievajú, že SARS-CoV-19, vírus, ktorý spôsobuje COVID-19, môže pre srdce predstavovať mimoriadne nebezpečenstvo kvôli tomu, ako sa vírus dostáva do buniek.
Aby mohol napadnúť bunku, SARS-CoV-2 sa zachytí na proteínu zvanom Angiotenzín converting enzyme 2 alebo ACE2. Tento proteín sa nachádza na bunkách v pľúcach, čo je dôvod prečo ich napadnutím vírus spôsobuje respiračné príznaky. Ale ACE2 je tiež na bunkách srdcového svalu a bunkách, ktoré lemujú krvné cievy.
5. marca vedci napísali pre Nature Reviews Cardiology, že vzhľadom na úlohu ACE2 môže COVID-19 priamo poškodzovať srdce. Podľa štúdií z Wuchanu, kde infekcia vypukla, u niektorých pacientov sa prejavilo poškodenie srdcovej svaloviny, smrť srdcových buniek z iných dôvodov, než je infarkt.
Proteín ACE2
ACE2 nie je ale len vstupná brána pre SARS-CoV-2 do pacienta. Proteín je tiež súčasťou širokospektrálneho systému hormónov, nazývaného Renín-angiotenzín-aldosterónový systém, ktorý reguluje krvný tlak, kardiovaskulárne a obličkové funkcie.
Čo chrípka dokáže

Okrem (doteraz vedecky nedokázané) možnosti, že SARS-CoV-2 sa zameriava na samotné srdce, majú vedci dôkazy, že reakcia tela na akúkoľvek infekciu môže ohroziť srdca, najmä u pacientov, ktorí majú už zdravotné komplikácie. Napríklad štúdia publikovaná v roku 2018 v New England Journal of Medicine ukázala, že chrípka môže zvýšiť riziko infarktu.
Infekcie môžu neprimerane zaťažovať srdce, ktoré už bojuje s kardiovaskulárnymi chorobami. U respiračné infekcie je všeobecne riziko, že zvýši pracovné zaťaženie srdca. To znamená, že srdce infikovaného pacienta bude potrebovať viac kyslíka. Vzhľadom k tomu, že chrípka i COVID-19 môžu narúšať schopnosť pľúc dodávať kyslík, môže to spôsobiť ďalšie záťaž srdca a nebezpečné komplikácie.
Vplyv infekcie na kardiovaskulárny systém

Infekcia tiež spôsobuje tlak na ďalšie časti kardiovaskulárneho systému, najmä tam, kde sú tepny zúžené tzv. Aterosklerotickými plaky (nahromadenie tukovej hmoty a bielych krviniek v stene tepny, príznak kôrnatenie tepien). Keď imunitný systém tela bojuje s vírusom, zápal môže spôsobiť prasknutie plaku. Táto trhlina čiže ruptúra vyvoláva zrážanie krvi, ktoré môže zablokovať tepnu a viesť k infarktu.
Nezodpovedanou otázkou zostáva, prečo je srdce slabé počas infekcie Covid-19.
Než sa dozvieme odpoveď, prosím všetkých rizikových pacientov, aby brali vážne aktuálne odporúčania a zostávali doma.