Späť na
Magazín o zdravie a prevenciu

Prečo sú niektorí pacienti so srdcovými problémami náchylnejšie ku Covid-19?

Prípady z Číny a Talianska ukazujú, že pacienti s vysokým krvným tlakom a kardiovaskulárnym ochorením patrili k tým najťažším, ktorí skončili v nemocnici. Niektorí vedci sa domnievajú, že to súvisí s tým, ako vírus spôsobujúci COVID-19 vstupuje do buniek.

Vedci skúmajúci úmrtia spôsobené vírusom COVID-19 zisťujú, že obzvlášť zraniteľní sú pacienti so srdcovými chorobami.

V Taliansku, kde počet úmrtí už prekonal Čínu, informovali verejní činitelia, že medzi 355 mŕtvymi zo 17. marca malo plných 76% vysoký krvný tlak a 33% z nich trpelo nejakou srdcovou chorobou. Medzi viac ako 44 000 potvrdenými prípadmi COVID-19 v Číne (údaj z 25. februára 2020) bola úmrtnosť u ľudí s kardiovaskulárnym ochorením najvyššou, neuveriteľných 10,5%, čo je v porovnaní s celkovou úmrtnosť (2,3%) viac ako štyrikrát vyššia.

Vedci všeobecne vedia, že priebeh infekcie môže byť značne horšia u ľudí, ktorí majú aj iné zdravotné problémy. Ale tiež sa niektorí z nich domnievajú, že SARS-CoV-19, vírus, ktorý spôsobuje COVID-19, môže pre srdce predstavovať mimoriadne nebezpečenstvo kvôli tomu, ako sa vírus dostáva do buniek.

Aby mohol napadnúť bunku, SARS-CoV-2 sa zachytí na proteínu zvanom Angiotenzín converting enzyme 2 alebo ACE2. Tento proteín sa nachádza na bunkách v pľúcach, čo je dôvod prečo ich napadnutím vírus spôsobuje respiračné príznaky. Ale ACE2 je tiež na bunkách srdcového svalu a bunkách, ktoré lemujú krvné cievy.

5. marca vedci napísali pre Nature Reviews Cardiology, že vzhľadom na úlohu ACE2 môže COVID-19 priamo poškodzovať srdce. Podľa štúdií z Wuchanu, kde infekcia vypukla, u niektorých pacientov sa prejavilo poškodenie srdcovej svaloviny, smrť srdcových buniek z iných dôvodov, než je infarkt.

Proteín ACE2

ACE2 nie je ale len vstupná brána pre SARS-CoV-2 do pacienta. Proteín je tiež súčasťou širokospektrálneho systému hormónov, nazývaného Renín-angiotenzín-aldosterónový systém, ktorý reguluje krvný tlak, kardiovaskulárne a obličkové funkcie.

Čo chrípka dokáže

Starší pán s chrípkou ležiace v posteli

Okrem (doteraz vedecky nedokázané) možnosti, že SARS-CoV-2 sa zameriava na samotné srdce, majú vedci dôkazy, že reakcia tela na akúkoľvek infekciu môže ohroziť srdca, najmä u pacientov, ktorí majú už zdravotné komplikácie. Napríklad štúdia publikovaná v roku 2018 v New England Journal of Medicine ukázala, že chrípka môže zvýšiť riziko infarktu.

Infekcie môžu neprimerane zaťažovať srdce, ktoré už bojuje s kardiovaskulárnymi chorobami. U respiračné infekcie je všeobecne riziko, že zvýši pracovné zaťaženie srdca. To znamená, že srdce infikovaného pacienta bude potrebovať viac kyslíka. Vzhľadom k tomu, že chrípka i COVID-19 môžu narúšať schopnosť pľúc dodávať kyslík, môže to spôsobiť ďalšie záťaž srdca a nebezpečné komplikácie.

Vplyv infekcie na kardiovaskulárny systém

Aterosklerotický plak na stene tepny

Infekcia tiež spôsobuje tlak na ďalšie časti kardiovaskulárneho systému, najmä tam, kde sú tepny zúžené tzv. Aterosklerotickými plaky (nahromadenie tukovej hmoty a bielych krviniek v stene tepny, príznak kôrnatenie tepien). Keď imunitný systém tela bojuje s vírusom, zápal môže spôsobiť prasknutie plaku. Táto trhlina čiže ruptúra ​​vyvoláva zrážanie krvi, ktoré môže zablokovať tepnu a viesť k infarktu.

Nezodpovedanou otázkou zostáva, prečo je srdce slabé počas infekcie Covid-19.

Než sa dozvieme odpoveď, prosím všetkých rizikových pacientov, aby brali vážne aktuálne odporúčania a zostávali doma.

Súvisiace články

Odoberať novinky na tému Zdravie a prevencia

Súhlasím, aby spoločnosť HARTMANN - RICO a.s. spracovávala moje a e-mailovú adresu s cieľom zaslania ponuky produktov a služieb. Ďalšie informácie na spracovanie, vrátane možnosti odvolania súhlasu, nájdete zde.