Späť na
Magazín o zdravie a prevenciu

Nadmerné sledovanie televízie môže zvýšiť riziko vzniku krvných zrazenín

Výskum zistil, že ľudia, ktorí trávia príliš veľa času sledovaním televízie, sú viac ohrození vznikom krvných zrazenín v cievach - teda ochorením nazývaným cievna tromboembólia.
2 minúty

Spomínané krvné zrazeniny vznikajúce v cievach na nohách sa môžu uvoľniť a doputovať až do pľúc, kde môžu zapríčiniť potenciálne smrteľnú zdravotnú príhodu zvanú pľúcna embólia.

Cestovná trombóza

Tieto zrazeniny si tiež vyslúžili prezývku "syndróm ekonomickej triedy", a to po niekoľkých prípadoch, ktoré sa vyskytli medzi pasažiermi dlhých letov. Ako vysvetľujú vedci z University of Minnesota, dlhé vysedávanie môže zapríčiniť tvorbu krvných zrazenín, pretože nedochádza k dostatočnému prekrvovaniu nôh a chodidiel.

Môže teda dlhé sedenie pri televízii zvýšiť riziko vzniku zrazenín? Aby na to vedci dokázali odpovedať, analyzovali v dlhodobej štúdii začatej v roku 1987 dáta získané od viac ako 15 000 Američanov vo veku 45-64 rokov. Do roku 2011 došlo medzi účastníkmi štúdie k takmer 700 prípadom cievnej tromboembólie. U tých účastníkov, ktorí veľa sledovali televíziu, bolo riziko vzniku krvných zrazenín o 70 % vyššie ako u tých, ktorí sa tejto aktivite venovali len zriedka.

Riziko bolo rovnako vysoké aj vtedy, ak boli brané do úvahy faktory ako napríklad hmotnosť človeka alebo jeho telesná aktivita. Výskum bol uverejnený v odbornom časopise Journal of Thrombosis and Thrombolysis .

Štúdia nepreukázala, že príčinou zvýšeného výskytu bolo konkrétne sledovanie televízie, avšak poukázala na určitú spojitosť. Napriek tomu by ani jedinci, ktorí sa často venujú cvičeniu, nemali ignorovať potenciálny škodlivý účinok sedavých aktivít, medzi ktoré patrí aj sledovanie televízie.

Súvisiace články

Odoberať novinky na tému Zdravie a prevencia

Súhlasím, aby spoločnosť HARTMANN - RICO a.s. spracovávala moje a e-mailovú adresu s cieľom zaslania ponuky produktov a služieb. Ďalšie informácie na spracovanie, vrátane možnosti odvolania súhlasu, nájdete zde.