Späť na
Magazín o zdravie a prevenciu

Kontrola krvného tlaku? Už čoskoro na ňu môže existovať aplikácia

Presne to sľubujú nové technológie načrtnuté vývojármi v novom vydaní odborného časopisu Science Translational Medicine.
1 minúta

Vedci hovoria, že vynašli špeciálny kryt telefónu vyrobený špičkovou technológiou 3D tlače, v ktorom je na "tlakovom" senzore zabudovaný ešte optický senzor.

Keď užívateľ tento senzor stlačí prstom, "vyvinie merateľný tlak na artérii v prsta rovnakým spôsobom, akým na ňu tlačí manžeta lekárskeho tlakomeru," uvádza sa v príslušnom článku časopisu.

Táto informácia je potom odoslaná do aplikácie v mobilnom telefóne a tá premení údaje na informácie o hodnotách tlaku v reálnom čase, ktoré sa následne zobrazia na displeji telefónu, hovoria k tomu členovia vedeckého tímu pod vedením Ramkrashina Mukkamaly z Michiganskej štátnej univerzity.

Vedci testovali využiteľnosť takéhoto zariadenia na 30 ľuďoch a zistili, že 90 % z nich dokáže umiestniť prst na senzor správne a získa vďaka tomu konzistentne namerané hodnoty tlaku počas prvého či druhého pokusu.

Dvaja špecialisti v obore kardiológie k tomu uviedli, že sa môže jednať o úplne prelomový vynález.

"Technika presného merania krvného tlaku je úplne zásadná pri kľúčových rozhodovaniach o liečbe hypertenzie," hovorí doktor Joseph Diamon, ktorý je vedúcim nukleárnej kardiológie v zariadení Long Island Jewish Medical Center v blízkosti newyorského Hyde Parku.

Zdôrazňuje však, že je potrebné najprv vykonať prísne testovanie a až potom sa bude môcť meranie tlaku pomocou tejto technológie zaradiť medzi bežné postupy.

Súvisiace články

Odoberať novinky na tému Krvný tlak

Súhlasím, aby spoločnosť HARTMANN - RICO a.s. spracovávala moje a e-mailovú adresu s cieľom zaslania ponuky produktov a služieb. Ďalšie informácie na spracovanie, vrátane možnosti odvolania súhlasu, nájdete zde.