Späť na
Magazín o zdravie a prevenciu

Bezpečná a finančne nenáročná domáca kontrola krvného tlaku v tehotenstve

Okolo 10 % tehotných žien trpí chronickým vysokým tlakom, tehotenskou hypertenziou alebo preeklampsiou, čo je komplikácia, ktorá sa objavuje v tehotenstve a prejavuje sa okrem iného zvýšeným krvným tlakom. A ten si ženy v tehotenstve musia strážiť.
2 minúty

Z toho dôvodu musia ženy s diagnostikovaným vysokým tlakom v tehotenstve chodiť do nemocnice. Mnohé z nich musia do nemocnice chodiť dvakrát alebo trikrát týždenne a zakaždým tam stráviť niekoľko hodín, počas ktorých im je monitorovaný krvný tlak a vykonávané testy moču.

Navyše, už samotná návšteva nemocnice spôsobuje ženám často stres, takže majú vyšší tlak, než by mali doma.

Aby vedci zistili, či si tehotné ženy môžu efektívne merať tlak doma, aby tým seba alebo plod akokoľvek ohrozili, zapojili do prieskumu tehotných pacientok, ktorým bol diagnostikovaný vysoký krvný tlak, ale inak boli úplne zdravé.

Dohromady 108 žien lekári naučili, ako si merať a zaznamenávať krvný tlak doma za použitia domáceho tlakomeru. Dvadsať deväť z týchto žien sa navyše rozhodlo používať na zaznamenávanie hodnôt aplikáciu pre chytrý telefón, ostatné ženy si hodnoty iba zapisovali.

Okrem toho účastníčky domáceho merania tlaku dostali inštrukcie, kedy by mali na základe hodnoty krvného tlaku alebo potenciálnych symptómov preeklampsie radšej navštíviť nemocnicu.

Skupinu ďalších 58 žien potom vedci použili ako porovnávaciu skupinu. Tieto ženy boli vybrané z pacientok nemocnice, ktoré podstupovali bežnú starostlivosť.

Všetky ženy vedci sledovali päť až deväť týždňov ich tehotenstva a potom tím analyzoval záznamy z obdobia po pôrode, aby zhodnotil výsledky tehotenstva vrátane predčasného pôrodu, pôrodu cisárskym rezom, prijatie na novorodeneckú jednotku a podobne. U matiek bol tiež sledovaný výskyt komplikácií spojených s vysokým krvným tlakom vrátane ťažkostí s obličkami, pečeňou a srdcom.

Medzi ženami, ktoré si merali krvný tlak doma, a ženami dochádzajúcich na monitoring tlaku do nemocnice, neboli žiadne rozdiely vo výskyte nepriaznivých príznakov u matky, plodu ani novorodenca.

Podľa výsledkov uverejnených v odbornom časopise Ultrasound in Obstetrics and Gynecology navštevovali ženy, ktoré si krvný tlak merali samy, kliniku v priemere 0,8 krát týždenne, oproti tomu ženy v skupine s bežnou starostlivosťou do nemocnice dochádzali v priemere 1,6-násobne.

Domáce sledovanie tlaku počas tehotenstva znižuje u žien s vysokým tlakom počet návštev nemocnice o 50% bez toho, aby sa pri tom zvýšilo riziko komplikácií.

Aplikácie v smartfóne navyše odosielajú výsledky meraní do počítača v nemocnici. Tam ich kontrolujú pôrodné asistentky či lekári. To tehotným ženám šetrí veľa času, peňazí a námahy a umožňuje im to mať kontrolu nad vlastným zdravím.

Štúdia poskytuje predbežné dôkazy o tom, že domáce meranie tlaku môže zlepšiť diagnostiku a liečbu vysokého krvného tlaku u tehotných žien. Zatiaľ ale neexistuje dostatok dôkazov, aby bolo možné odporučiť tento postup ako štandardný, ako uviedli Katherine Tuckerová a Richard McManus z Oxfordskej univerzity, ktorí sa na výskume tiež podieľali.

"Táto štúdia naznačuje potenciál domáceho monitoringu na zníženie nákladov na starostlivosť prostredníctvom vylepšenia organizácie prenatálnej starostlivosti. Napriek tomu je v tejto oblasti ešte potrebné vykonať ďalšie výskumy, "uviedli Tuckerová a McManus.

Dodali tiež, že domáce monitorovanie krvného tlaku počas tehotenstva je už bežné v niektorých krajinách, ako je napríklad Kanada, avšak vedci stále skúmajú, aká efektívna táto metóda je a ako čo najlepšie využiť výsledky meraní pre vylepšenie starostlivosti.

Související produkty
Súvisiace články

Odoberať novinky na tému Krvný tlak

Súhlasím, aby spoločnosť HARTMANN - RICO a.s. spracovávala moje a e-mailovú adresu s cieľom zaslania ponuky produktov a služieb. Ďalšie informácie na spracovanie, vrátane možnosti odvolania súhlasu, nájdete zde.