Späť na
Magazín o zdravie a prevenciu

Ako účinne liečiť atopický ekzém

Atopická dermatitída sa v našej západnej spoločnosti vyskytuje čoraz častejšie - postihuje 15-20% detí a 2-5% dospelej populácie. Predpoklady môžeme zdediť po rodičoch, okrem genetiky má na ochorenie však vplyv aj náš životný štýl. Ako môžeme toto nepríjemné ochorenie kože efektívne liečiť a ako mu predchádzať?
6 min

Ako spoznám, že trpím atopickým ekzémom?

Atopická dermatitída má rozdielnu podobu podľa veku. Väčšina prípadov dermatitídy sa prejaví do 3 rokov veku dieťaťa, ale približne u 70% detí pred dosiahnutím dospelosti postupne vymiznú. Zvyšok pacientov sa s nepríjemným ochorením zápasí aj v dospelosti. V niektorých prípadoch sa ekzémy môžu prvýkrát objaviť až v dospelosti.

Dojčatá a deti

Atopický ekzém u detí sa najčastejšie prejavuje na tvári, v oblasti krku, na chrbtoch rúk, na priehlavku a predlaktiach. Pokožka je začervenaná a môže dochádzať k vzniku pľuzgierov a pľuzgierikov vyplnených hnisom alebo čírou tekutinou, ktoré splývajú do erytémových plôch. Deti sa väčšinou nemôžu ubrániť škrabanie, pretože je postihnutá pokožka silne svrbí. Dochádza tak k vzniku odrenín, chrást a bolestivých trhliniek. Koža je veľmi suchá a lúpe sa alebo naopak mokvá.

Dospievajúci a dospelí

Zhruba u 30% chorých ekzematickej prejavy pretrvávajú z detského veku až do dospievania a dospelosti. Dochádza ku nádor kože v lakťových a podkolenných jamkách, na zápästí, chrbtoch nôh, na krku a šiji. Atopický ekzém u dospelých vyzerá podobne ako u dospievajúcich s tým rozdielom, že sú postihnuté iné miesta - najčastejšie očné viečka alebo ruky. Ekzémové prejavy chronifikují a kože v postihnutých miestach zostáva suchá a zhrubnutá.
Dermatitídou môžu trpieť deti aj dospelí

Aké faktory majú vplyv na stav kože?

Faktory, ktoré ovplyvňujú stav a kvalitu našej pokožky, delíme na vonkajšie a vnútorné. Niečo môžeme zdediť, iné vplyvy sú zapríčinené prostredím, v ktorom sa pohybujeme, ale môže ísť aj o hormonálne zmeny, a to napríklad v tehotenstve.

Genetická výbava

Na vine je dedičný nedostatok bielkoviny filaggrin, ktorý na seba viaže keratínové vlákna. Vplyvom genetiky dochádza k poruche kožnej bariéry alebo imunologické dysbalanciu. To uľahčuje pôsobenie vonkajších vplyvov na kožu a jej narušenie.

Zmeny v hladinách hormónov

Atopický ekzém v tehotenstve je potrebné liečiť opatrne, zároveň však dostatočne skoro. U tehotných žien sa môže dermatitída zhoršiť alebo objaviť vôbec prvýkrát. Budúce mamičky sa tiež stretávajú s hyperpigmentácie, tj. Vznikom tmavých škvŕn alebo zvýšeným výskytom akné.
Hormonálne zmeny môžu mať vplyv na atopický ekzém

Extrémne počasie

Pri chladnom mrazivom počasí sa pokožka vysušuje, má sklon k začervenaniu, lúpanie a popraskanie. Pri vysokých teplotách má naopak sklony k tvorbe akné. Rôzne kožné ochorenia ako je napríklad rosacea čiže růžovka majú tendenciu sa zhoršovať.

UV žiarenie

Slnko k životu síce potrebujeme, avšak pri nadmernom opaľovaní pokožka predčasne starne, opäť dochádza k hyperpigmentácii a zvyšuje sa aj riziko vzniku karcinómu kože. Preto sa musíme chrániť dostatočným SPF faktorom a dodržiavať ďalšie zásady zdravého slnenie.

Vplyv UV žiarenia na pokožku

Ako môžeme ekzém efektívne liečiť?

Účinná liečba atopického ekzému musí byť ideálne komplexná. V prípade, že sa u vás alebo vášho dieťaťa dermatitída objavia, objednajte sa ku kožnému lekárovi. Na základe diagnózy, v ktorej dermatológ zohľadní rozsah ochorenia, jeho intenzitu, priebeh a ďalšie faktory, zvolí liečebnú stratégiu. Možností a liečebných terapií totiž existuje veľa a nie každá z nich môže byť vhodná práve pre vás.

Variant pre liečbe dermatitídy

1. Lokálne terapie

Základom v starostlivosti o suchú kožu atopika je miestna aplikácia kortikoidov, antibiotík alebo antiseptík vo forme krémov a mastí, ktoré vám predpíše dermatológ. V kombinácii s Emolienciá, teda v doslovnom preklade "zmäkčovadlami", lieči a obnovujú porušenú kožnú bariéru, hydratujú, upravujú patologické pH, zvláčňujú a v neposlednom rade dôkladne premasťujú. Môžete ich navyše používať aj vo forme kúpeľov.

2. Systémová terapia

Pokiaľ pri používaní miestnych liečiv atopický ekzém neustupuje, pristupuje sa k liečbe systémovej. Lekár atopikov predpisuje systémové lieky ako sú antibiotiká, antihistaminiká, cyklosporín A alebo systémové imunomodulátory. Väčšinou sa táto liečba kombinuje s vhodnou diétou a podpornými formami terapie.

3. Biologická liečba

Jedná sa o cielenú liečbu, pri ktorej sa pacientovi podávajú látky rastlinného a živočíšneho pôvodu. Tie zasahujú do imunitných a zápalových dejov v tele a priaznivo ovplyvňujú vývoj nielen kožných, ale aj onkologických alebo autoimunitných ochorení. Táto forma terapie je účinná, ale zároveň vysoko nákladná. Väčšinou sa volí ako jedna z najvzdialenejších foriem liečby, keď nič iné nepomáha.

4. Fototerapia

Žiarenie UVB o špeciálny vlnovej dĺžke môže dermatitídu veľmi účinne liečiť, a to za cenu minimálnych vedľajších účinkov. UVB žiarenia spomaľuje rast zasiahnutých kožných buniek a podporuje prirodzenú tvorbu vitamínu D v našom tele. Fototerapia sa praktizuje predovšetkým v špeciálnych dermatologických ordináciách a opäť vám ju predpíše kožný lekár.

5. Psychoterapia

Nie nadarmo sa hovorí, že "pokožka je zrkadlom nášho intra". Dlhodobý nepriaznivý duševný stav spôsobený stresom, pocity menejcennosti, úzkosťami a depresiami môže vyvolať okrem iných psychosomatických ochorení i dermatitídu. Aby ste riešili skutočnú príčinu problému a nielen následky, v niektorých prípadoch je vhodné obrátiť sa aj na skúseného psychoterapeuta.

I psychoterapie může pomoct k léčbě atopického ekzému
 

Rady našich babičiek

Babských rád, ktoré môžu atopikom formou podpornej liečby pomôcť, existuje celý rad. Môžete staviť na silu liečivých bylín, však účinnými pomocníkmi vám budú aj zdanlivo obyčajné potraviny, ktoré nájdete doma v kuchyni. Medzi ne patrí čierny čaj, mlieko, ovos, olivový olej alebo bravčovú masť.

 • obklady z odvaru harmančeka, sladkého drievka alebo hrabu,
 • obklady zo studeného čierneho čaju či mlieka,
 • detské kúpeľa z ovsa (nechajte ovos vo vaničke stáť 15 min pred kúpaním),
 • premasťovanie kože olivovým olejom alebo nesoleným (ideálne doma vyškvařeným) bravčovou masťou.

Na atopický ekzém vyzkoušejte také černý čaj

Ako môžem vzniku atopického ekzému predchádzať?

Jednoznačná príčina vzniku atopickej dermatitídy zatiaľ nie je známa, a tak zatiaľ neexistuje ani jednoznačne účinná forma prevencie. Môžeme však eliminovať provokujúce a zhoršujúce faktory ako je používanie mydiel a saponátov na chemickej báze, nadmerné umývanie, nosenie vlnených a nepriedušných syntetických materiálov, nezdravé slnenie, dlhodobý stres a potravinovej a mikrobiálne alergény.

Strava pre atopikov

Odporúčame konzumovať čo najčerstvejšie potraviny a predovšetkým sa vyhnúť jedlám, ktoré zvyšujú hladinu hormónu histamín. Okrem tzv. Histamínové diéty sa ako efektívne nástroje liečby dermatitídy osvedčili aj eliminačnej diéty ako je bezlaktózová a bezlepková. Vhodná strava je do značnej miery individuálne. Čo prospieva jednému, nemusí prospievať druhému, a preto musí každý atopik sám skúšať a hľadať.

Potraviny zvyšujúce hladinu histamínu

 • všeobecne fermentovaná, kvasená a konzervované jedlá,
 • zrejúce syry a údeniny,
 • alkohol - najmä tvrdý,
 • zelenina, napr. paradajky alebo špenát,
 • ovocie, napr. citrusy, jahody, ananás,
 • kakao a horká čokoláda,
 • vlašské orechy,
 • vaječný bielok
 • ryby a morské plody.

Kozmetika pre atopikov

Odporúčame držať sa hesla "menej je viac" a namiesto sprchy ráno aj večer sa umyť radšej len raz. Klasický umývací prípravok s obsahom mydla vymeňte za šetrnejšie variantu, najlepšie priamo za kozmetiku pre atopikov, ktorá má fyziologické pH, a siahnite aj po umývacím balzamu pre citlivú pokožku.

Príliš horúca voda koži neprospieva, jej teplota by nemala byť vyššia ako 33 ° C. Dĺžka kúpeľa by nemala presahovať 3 až 5 minút. Nepoužívajte žinky, umývacie rukavice a špongie, ktoré pokožku zbytočne dráždia. Po kúpeli je pokožka paradoxne dehydrovaná, preto jej doprajte starostlivosť kvalitným telovým olejom.

Súvisiace články

Odoberať novinky na tému Zdravie a prevencia

Súhlasím, aby spoločnosť HARTMANN - RICO a.s. spracovávala moje a e-mailovú adresu s cieľom zaslania ponuky produktov a služieb. Ďalšie informácie na spracovanie, vrátane možnosti odvolania súhlasu, nájdete zde.