Späť na
Magazín o zdravie a prevenciu

Ako menopauzu zvládnuť vo fyzickej i psychickej pohode

Menopauza nie je choroba. Ide o prirodzený fyziologický proces v živote ženy, počas ktorého sa utlmuje činnosť vaječníkov, a tým sa znižuje produkcia ženských pohlavných hormónov. Okrem žien klimaktériom prechádzajú napríklad aj samice kosatiek dravých a ďalších živočíchov. Kedy sa prechod objavuje, čo všetko sa s ním spája a ako sa naň pripraviť?
3 min

Aké sú príznaky menopauzy?

U každej ženy sa príznaky klimaktéria prejavujú odlišne - niektoré sa môže potýkať s nespavosťou, podráždenosťou a veľkými návaly horúčavy, zatiaľ čo iná menopauzu zaznamená len stratou menštruačného cyklu. Len pozor, ak od poslednej menštruácie neuplynul viac ako rok, činnosť vaječníkov ešte doznieva a nedá sa s istotou povedať, že už nemôžete otehotnieť.

Medzi príznaky nastupujúceho období klimaktéria patria:

 • návaly horúčavy a nočné potenie
 • stres, výkyvy nálad, depresie
 • búšenie srdca
 • poruchy spánku
 • bolesť v prsiach
 • vaginálnu suchosť
 • strata libida
 • inkontinencia
 • osteoporóza
Najčastejšie príznaky menopauzy

V akom veku k menopauze dochádza?

Rovnako tak nie je možné stanoviť presný vek, kedy k prechodu u žien dochádza. Väčšinou však nastáva medzi 40. až 60. rokom. Menopauza je podmienená dedične - dcéry často pociťujú príznaky začínajúceho prechodu približne v rovnakom čase ako ich matky a aj prejavy môžu byť podobné. Na otázku, ako dlho menopauza trvá, sa bohužiaľ tiež nedá jednoznačne odpovedať. Môže trvať rádovo niekoľko mesiacov až rokov.

Aké fázy menopauze predchádza a aké nasledujú?

Menopauza sa spravidla delí na 5 nasledujúcich fáz:

 • Premenopauza - obdobie od prvej menštruácie do začiatku menopauzy.
 • Predčasná menopauza - niekedy sa môže menopauza objaviť už pred 40. rokom.
 • Perimenopauza - obdobie 5 rokov pred klimaktériom, vyskytujú sa prvé prejavy.
 • Menopauza - fáza, kedy menštruácia úplne vymizne.
 • Postmenopauza - rok od poslednej menštruácie do konca života ženy.

Ako nepríjemné prejavy menopauzy zmierniť?

Niektoré prejavy klimaktéria môžete zmierniť alebo im predísť vlastnými silami, s inými je lepšie sa obrátiť na odborníka - obvodného lekára, gynekológa či psychológa.

Zdravý životný štýl

Každá zmena vyžaduje úpravu životného štýlu a prechod nie je výnimkou. Stravujte sa pestro a objavte liečivé účinky materskej kašičky, sóje a ďalších bôbovitých rastlín, ktoré majú vysoký obsah fytoestrogénu. Vyskúšajte tiež červený ďatelina, lucernu, ľan siaty, chmeľ otáčavý či ploštičník hroznatý. Nezabúdajte dodržiavať pitný režim a konzumáciu alkoholu a kofeínu naopak obmedzte. Hormonálna zmenou dochádza k zmene ukladaniu tukov v tele. Tie účinne spálite pravidelným pohybom, ktorý má blahodarný vplyv aj na cievny systém. Z dôvodu zvyšujúceho sa rizika inkontinencie sa zamerajte na posilnenie panvového dna a vyskúšajte napríklad Kegelove cviky alebo metódu Mojžíšovej.

Zdravý životní styl může pomoct zmírnění příznaků menopauzy

 

Hormonálna liečba

Hormonálne lieky telu dopĺňajú ubúdajúce ženské hormóny. Kvôli vedľajším účinkom sa však predpisuje čo najnižšie dávkovanie na čo najkratšiu dobu. V 90. rokoch totiž nastal v predpisovaní hormonálnej liečby boom, čo však viedlo k zvýšenému riziku niektorých ochorení. Či konkrétne vy lieky potrebujete alebo nie, rozhodne na základe príznakov a rizikových faktorov lekár. Ak vás polievajú návaly horúčavy, v noci sa enormne potíte alebo vám z ničoho nič začne rýchlo búšiť srdce, je dobré si pravidelne strážiť krvný tlak.

Strážte si svoj krvný tlak

Pozitívny prístup

O menopauze koluje veľa predsudkov a mýtov. Podľa odborníkov môže očakávaní negatívnych prejavov prechodu skutočné príznaky zhoršiť. Preto sa zbytočne nestresujte, zostaňte pozitívne a túto etapu nevnímajte ako koniec, ale naopak štart novej éry. Napriek tomu sa môže stať, že sa vám budú v tomto prelomovom období striedať nálady. Môžu sa objaviť aj depresie. V takom prípade odporúčame vyhľadať pomoc psychoterapeuta.

Súvisiace články

Odoberať novinky na tému Zdravie a prevencia

Súhlasím, aby spoločnosť HARTMANN - RICO a.s. spracovávala moje a e-mailovú adresu s cieľom zaslania ponuky produktov a služieb. Ďalšie informácie na spracovanie, vrátane možnosti odvolania súhlasu, nájdete zde.