Aké sú príznaky menopauzy?
U každej ženy sa príznaky klimaktéria prejavujú odlišne - niektoré sa môže potýkať s nespavosťou, podráždenosťou a veľkými návaly horúčavy, zatiaľ čo iná menopauzu zaznamená len stratou menštruačného cyklu. Len pozor, ak od poslednej menštruácie neuplynul viac ako rok, činnosť vaječníkov ešte doznieva a nedá sa s istotou povedať, že už nemôžete otehotnieť.
Medzi príznaky nastupujúceho období klimaktéria patria:
- návaly horúčavy a nočné potenie
- stres, výkyvy nálad, depresie
- búšenie srdca
- poruchy spánku
- bolesť v prsiach
- vaginálnu suchosť
- strata libida
- inkontinencia
- osteoporóza

V akom veku k menopauze dochádza?
Rovnako tak nie je možné stanoviť presný vek, kedy k prechodu u žien dochádza. Väčšinou však nastáva medzi 40. až 60. rokom. Menopauza je podmienená dedične - dcéry často pociťujú príznaky začínajúceho prechodu približne v rovnakom čase ako ich matky a aj prejavy môžu byť podobné. Na otázku, ako dlho menopauza trvá, sa bohužiaľ tiež nedá jednoznačne odpovedať. Môže trvať rádovo niekoľko mesiacov až rokov.
Aké fázy menopauze predchádza a aké nasledujú?
Menopauza sa spravidla delí na 5 nasledujúcich fáz:
- Premenopauza - obdobie od prvej menštruácie do začiatku menopauzy.
- Predčasná menopauza - niekedy sa môže menopauza objaviť už pred 40. rokom.
- Perimenopauza - obdobie 5 rokov pred klimaktériom, vyskytujú sa prvé prejavy.
- Menopauza - fáza, kedy menštruácia úplne vymizne.
- Postmenopauza - rok od poslednej menštruácie do konca života ženy.
Ako nepríjemné prejavy menopauzy zmierniť?
Niektoré prejavy klimaktéria môžete zmierniť alebo im predísť vlastnými silami, s inými je lepšie sa obrátiť na odborníka - obvodného lekára, gynekológa či psychológa.
Zdravý životný štýl
Každá zmena vyžaduje úpravu životného štýlu a prechod nie je výnimkou. Stravujte sa pestro a objavte liečivé účinky materskej kašičky, sóje a ďalších bôbovitých rastlín, ktoré majú vysoký obsah fytoestrogénu. Vyskúšajte tiež červený ďatelina, lucernu, ľan siaty, chmeľ otáčavý či ploštičník hroznatý. Nezabúdajte dodržiavať pitný režim a konzumáciu alkoholu a kofeínu naopak obmedzte. Hormonálna zmenou dochádza k zmene ukladaniu tukov v tele. Tie účinne spálite pravidelným pohybom, ktorý má blahodarný vplyv aj na cievny systém. Z dôvodu zvyšujúceho sa rizika inkontinencie sa zamerajte na posilnenie panvového dna a vyskúšajte napríklad Kegelove cviky alebo metódu Mojžíšovej.
Hormonálna liečba
Hormonálne lieky telu dopĺňajú ubúdajúce ženské hormóny. Kvôli vedľajším účinkom sa však predpisuje čo najnižšie dávkovanie na čo najkratšiu dobu. V 90. rokoch totiž nastal v predpisovaní hormonálnej liečby boom, čo však viedlo k zvýšenému riziku niektorých ochorení. Či konkrétne vy lieky potrebujete alebo nie, rozhodne na základe príznakov a rizikových faktorov lekár. Ak vás polievajú návaly horúčavy, v noci sa enormne potíte alebo vám z ničoho nič začne rýchlo búšiť srdce, je dobré si pravidelne strážiť krvný tlak.

Pozitívny prístup
O menopauze koluje veľa predsudkov a mýtov. Podľa odborníkov môže očakávaní negatívnych prejavov prechodu skutočné príznaky zhoršiť. Preto sa zbytočne nestresujte, zostaňte pozitívne a túto etapu nevnímajte ako koniec, ale naopak štart novej éry. Napriek tomu sa môže stať, že sa vám budú v tomto prelomovom období striedať nálady. Môžu sa objaviť aj depresie. V takom prípade odporúčame vyhľadať pomoc psychoterapeuta.