Čo sú kŕčové žily?
Kŕčové žily sa odborne nazývajú varixy. Sú to zväčšené, zohýbané a vakovito rozšírené povrchové žily. Najčastejšie sa tvoria na dolných končatinách, pretože sú vystavené ortostatickému tlaku, ale môžeme ich pozorovať aj inde.
Ako kŕčové žily spoznať?
Prvé príznaky varixov často pôsobí veľmi nenápadne. Ak máte tzv. pocit ťažkých nôh, potrebujete si počas dňa často sadnúť a po večeroch dávate nohy hore, je možné, že vás začínajú trápiť kŕčové žily. V tejto fáze nemusí byť žily ešte nijako viditeľné, len ľahko presvitajú na koži. Neskôr únava prechádza v bolesť a v kŕče, ktoré sa objavujú najčastejšie v noci. V tejto fáze sú už žily znateľne viditeľné a vystúpené.
Medzi najčastejšie príznaky kŕčových žíl patrí
- Neidentifikovateľná bolesť v dolných končatinách zdanlivo bez príčiny
- Pocit ťažkých nôh (najmä pri dlhšom sedení alebo státí)
- Pulzácie, brnenie alebo svalové kŕče v lýtkach a celých nôh
- opuchy nôh
- Výrazné, vypuklé, pokrútené, fialové alebo modré žily
- Svrbenie okolo viditeľných žíl
- Metličkové žilky, ktoré sú podobné varixům, sú ale oveľa menšie a iba na povrchu
- Červenkasté opuchnuté pásy kože
Aké faktory majú vplyv na vznik kŕčových žíl?
Dedičnosť
Ak trpel kŕčovými žilami niekto v rodine, zvyšuje sa pravdepodobnosť, že môžu postihnúť aj vás. Preto sa včas zamerajte na prevenciu.
Pohlavie
Varixy trpí až 20% mužov a 40% žien. Ženy sú k varixům náchylnejšie, a to hlavne kvôli hormonálnym zmenám počas tehotenstva a menopauzy.
Vek
Výskyt kŕčových žíl súvisí s vekom. U mladých sa varixy príliš neobjavujú, zato vo veku nad 60 rokov sa s kŕčovými žilami stretáva až každý druhý človek.
Dlhé sedenie či státie
V prípade, že máte sedavé povolanie alebo v práci naopak väčšinu času stojíte, krv žilami dostatočne neprúdi a riziko vzniku varixov sa opäť zvyšuje.
Fajčenie
Fajčením sa krv zahusťuje a znižuje sa zásobovanie tkanív kyslíkom, čím sa spomaľuje tok krvi. Zároveň sa zvyšuje krvný tlak a dochádza k poškodzovaniu cievnej steny.
Vysoké podpätky
Vysoké podpätky síce ženám pristane, ale zároveň zvyšujú tlak v žilovom systéme dolných končatín. To môže viesť k pocitu ťažkých nôh a u náchylných jedincov aj k vzniku varixov.

Kŕčové žily v tehotenstve
V období tehotenstva prechádza každá žena veľkou hormonálnou zmenou. Zvyšuje sa hladina ženského hormónu progesterónu a objemu krvi v tele, čo spôsobuje uvoľnenie mäkkých tkanív. Žilovej steny tým stráca na svojej pružnosti a pevnosti a môže dochádzať k vzniku varixov. Do roku po pôrode by sa malo všetko prirodzene upraviť. Pre niektoré ženy je práve tehotenstvo dlhodobým spúšťačom vzniku kŕčových žíl a musia ich začať liečiť.
Komplikácie sa môžu objaviť aj v prípade užívania hormonálnej antikoncepcie. Ak začínate pozorovať vznik varixov, konzultujte užívanie konkrétneho prípravku sa svojím gynekológom. Ideálne je voliť antikoncepciu s nízkym obsahom estrogénov. Riziko vzniku kŕčových žíl sa zvyšuje aj v období menopauzy.
Ako môžeme kŕčové žily efektívne liečiť?
Liečba kŕčových žíl závisí na štádiu a intenzite ochorenia. Začína sa spravidla konzervatívne - kompresívne terapií a liečbou farmakologickými preparáty v kombinácii s preventívnymi opatreniami. Ak sa ochorenie nelepší alebo dokonca zhoršuje, pristupuje sa k operatívnemu riešeniu. Okrem klasických metód liečby sa odporúčajú aj lymfatické masáže alebo masti a kúpele z pagaštanu konského.
Farmakologická léčba
Jde o podpůrnou léčbu, tj. průvodní jevy zmírňuje nebo zastavuje jejich rozvoj, nicméně neodstraňuje varixy úplně. Většinou se kombinuje s jinými formami terapie. Lékař vám může doporučit doplňky stravy jako vitamíny E a C nebo předepsat speciální masti či léky.
Kompresivní terapie
Kompresní punčochy křečové žíly také nevyléčí, ale mohou vám značně ulevit. Vytvářejí tlak na žíly a podporují okysličení krve – tlakem nahrazují ztracenou pevnost žilní stěny. Vyzkoušejte elastické obinadlo Idealast-haft color z 80% bavlny s příměsí polyamidových a elastanových vláken. Vybrat si můžete ze dvou barevných provedení.
Farmakologická liečba
Ide o podpornú liečbu, tj. Sprievodné javy zmierňuje alebo zastavuje ich rozvoj, však neodstraňuje varixy úplne. Väčšinou sa kombinuje s inými formami terapie. Lekár vám môže odporučiť doplnky stravy ako vitamíny E a C alebo predpísať špeciálne masti či lieky.
Kompresívna terapia
Kompresný pančuchy kŕčové žily tiež nevylieči, ale môžu vám značne uľaviť. Vytvárajú tlak na žily a podporujú okysličenie krvi - tlakom nahrádzajú stratenú pevnosť žilovej steny. Vyskúšajte elastické ovínadlo Idealast-haft alebo Idealast-haft color z 80% bavlny s prímesou polyamidových a elastánov. Vybrať si môžete z dvoch farebných prevedení.

Laserové ošetrenie
Laserová operácia sa vykonáva miestnym znecitlivením ambulantne bez nutnosti hospitalizácie. Pôsobením tepla laseru dochádza k uzavretiu postihnutej žily. Výhodou tejto metódy je presné zacielenie bez poškodenia okolitých štruktúr. Ošetrenie prebieha cez neporušenú kožu.
Sklerotizácia
Táto liečebná metóda je podobná laserovej operácii a využíva sa v prípade metličkových a drobných kŕčových žiliek. Lekár pomocou injekčnej striekačky aplikuje do žíl látku, ktorá vyvolá miestnu chemické poškodenie a zápal. Tým dochádza k zlepeniu žilových stien a uzavretie varixy.
Operácie kŕčových žíl
Jediným definitívnym riešením je chirurgický zákrok. Ten prebieha v lokálnej anestézii. Kŕčové žily lekár vyberie a ich funkciu preberá hlboký žilový systém. Hospitalizácia po zákroku zvyčajne trvá 1 až 5 dní. Na pokožke vám môžu zostať drobné jazvy, ktoré nebývajú väčšie ako 1 cm.
Ako môžeme kŕčovým žilám účinne predchádzať
Keď vás trápi pocit unavených nôh, máte k varixům genetické dispozície alebo sa začínajú objavovať ich prvé známky, nenechávajte všetko len na lekároch. Stačí si osvojiť niekoľko jednoduchých zásad, ktoré môžu už existujúce problémy zmierniť alebo ich vzniku úplne alebo čiastočne zabrániť.
6 tipov, ako kŕčovým žilám predísť
1. Dostatok pohybu
Krv potrebuje v dolných končatinách dostatočne cirkulovať a s každým kilom navyše svoje žily oslabujete. Preto vyrazte na bicykel alebo na dlhú prechádzku. Preventívne na varixy pôsobí cviky ako pohupovanie nôh zo špičiek na päty či krúženie nohami v členkoch.
2. Zdravý jedálniček
Zamerajte sa na stravu bohatú na vlákninu, bioflavonoidy a rutín a do svojho jedálnička pravidelne zaraďte pohánku, červenú repu, strukoviny, ryžu, citrusové plody a zeleninu všeobecne. Naopak sa pokiaľ možno vyhnite vyprážaným a tučným jedlám a veľkému množstvu sladkostí a soli.
3. Správne sedenie
Ak celý deň sedíte za počítačom a máte k vzniku kŕčových žíl sklony, je vhodné sa naučiť správne sedieť. Skrížené nohy, teda sedení s nohou cez nohu, nepodporujú prirodzený prietok krvi - ideálne seďte s nohami v pravom uhle k telu.
4. Nohy hore
Keď prídete po dlhom náročnom dni domov, na chvíľu si ľahnite a nohy si natiahnite hore na úroveň srdca. V tejto polohe skúste vydržať ideálne pol hodiny. Vďaka tomu umožníte odtok krvi, ktorá sa celý deň v namáhaných končatinách hromadila.
5. Vhodná obuv a oblečenie
Lodičky síce vyzerajú žensky, ale varixům príliš nesvedčí. Topánky na podpätku nenoste každý deň, striedajte výšku podpätkov a radšej ich úplne odložte, keď viete, že budete celý deň veľa chodiť alebo stáť. Rovnako tak upnuté oblečenie na nohách a v páse obmedzuje cirkuláciu krvi.
6. Sprchovanie a Kneippov chodník
Veľmi účinné je tiež striedanie teplej a studenej sprchy. Doma si môžete vyrobiť aj tzv. Kneippov chodník. Napustite si dva lavóry - jeden so studenou a druhý s teplou vodou, vložte do nich štrk a v pravidelných intervaloch prešľapujte.