Späť na
Magazín o zdravie a prevenciu

9 nepatrných náznakov srdcových problémov

Máte podozrenie, že vaše srdce nie je úplne v poriadku? Zistite, či sa u vás prejavuje niektorý z týchto symptómov a v prípade potreby ich konzultujte so svojim lekárom.
5 minút

Vďaka modernej osvete o zdravom stravovaní a pokročilým možnostiam Léčba dnes na srdcové choroby zomiera Menej Ľudí Ako v minulosti. Napriek tomu ŠÚ upchaté srdcové tepny na slovenskom stále Najčastejšie príčinou úmrtia. Hoci príznaky infarktu Mozu hoci prvú desivý známkou ťažkostí (a nezabúdaj, že u mužov ŠÚ príznaky jiné Ako u zien), mozu niekedy naše telo upozorniť na ťažkosti so srdcom ai oveľa miernejšie náznaky. Prinášame, Preto Zoznam symptómov, o ktorych by bolo dobré porozprávať sa so svojím lekárom. Mozu však hoci spôsobené ai širokou škálou inych príčin, takže nie je potrebne Hneď panikáriť. Iba váš skutočný lekár (nie doktor Google) dokáže povediete alebo pulovr nebo vesta príznaky Skutočne svedčíme o zdravotných problémoch.

Ste extrémne unavení

Nehovoríme teraz iba o únave z nedostatku spánku, ale o extrémnom vyčerpaní. Prejavuje sa podobne ako chrípka, avšak neustupuje. Mnoho žien nad tým mávne rukou a domnieva sa, že sa nič nedeje a že sa čoskoro budú cítiť lepšie. Avšak v skutočnosti sa môže jednať o problémy so srdcom. Príčiny tohto pocitu môžu byť nasledovné: Nemáte dostatok kyslíka. Srdce má problémy rozvádzať kyslík do vášho tela. Mnoho ľudí trpí únavou z rôznych dôvodov. Ak je extrémna únava jediným vaším symptómom, konzultujte ju so svojím lekárom, ale o srdce sa nemusíte báť.

Opúchajú vám nohy

Opuch môže mať mnoho príčin – od kŕčových žíl (ktoré síce pôsobia nepekne, ale nie sú nebezpečné) cez tehotenstvo, po dlhé cestovanie bez možnosti pretiahnuť si telo. Môže to ale tiež byť príznakom srdcového zlyhania, čo je chronické ochorenie, pri ktorom srdce nedokáže dostatočne pumpovať krv. Opuchy sa môžu objavovať aj v prípade, že sa správne neuzatvára srdcová chlopňa. Opuchy môžu spôsobovať aj niektoré lieky na krvný tlak a cukrovku. Opuchy nôh sú obvykle sprevádzané ďalšími symptómami, ako je napríklad dýchavičnosť alebo vyčerpanie. Ak ste nedávno začali trpieť opuchmi nôh, zájdite za svojím lekárom, aby určil príčinu. Prirodzené zníženie krvného tlaku je možné dosiahnuť aj správnou stravou. K tomu vám môže pomôcť DASH diéta.

Extrémna bolesť pri chôdzi

Pokiaľ pri chôdzi po schodoch, bežnej chôdzi alebo inom pohybe mávate kŕčovité bolesti svalov na bokoch a na nohách a v pokojovej pozícii sa cítite lepšie, nemávajte nad tým rukou a neprisudzujte to nedostatku cvičenia alebo vysokému veku (hoci to tak skutočne môže byť). Mohlo by sa jednať o príznak periférnej arteriálnej choroby. Toto ochorenie je spôsobené nahromadením tukových plátov v tepnách na nohách, ktoré sa spája so zvýšeným rizikom srdcových chorôb. Ak trpíte periférnou arteriálnou chorobou, existuje u vás 50% šanca, že máte neprechodnú jednu zo srdcových tepien. Dobrá správa? Periférna arteriálna choroba je liečiteľná.

Bývate malátni

Aj tento symptóm môže byť príznakom iných ako srdcových ťažkostí. Ak ste niekedy navštívili fitness centrum, určite ste zaznamenali varovné znaky, že je potrebné prestať cvičiť – napríklad sa vám motalo v hlave alebo ste sa cítili malátni. To môže byť spôsobené dehydratáciou alebo príliš rýchlym postavením po predchádzajúcom sedení alebo ležaní. Pokiaľ sa ale malátnosť objavuje pravidelne, spýtajte sa svojho lekára, či nejde o vedľajšie účinky vašich liekov, problémy s vnútorným uchom, anémiu alebo poruchy srdca. Motanie hlavy môže byť spôsobené upchatím tepien alebo poruchami chlopní, čo má za následok neschopnosť udržať krvný tlak.

Trpíte dýchavičnosťou, hoci ste inak zdraví

Chodíte trikrát týždenne cvičiť a napriek tomu sa zadýchate už po niekoľkých schodoch? Príčiny môžu byť rôzne. Môžete mať astmu, anémiu, infekciu a niekedy sa môže jednať o problém so srdcovými chlopňami alebo neschopnosťou srdca riadne pumpovať krv. Nahromadenie tekutín v pľúcach a ich pôsobenie na ľavú stranu srdcu môže spôsobovať piskot, ktorý pripomína bronchiálnu astmu. Po odstránení problému s chlopňou už k hromadeniu tekutiny v pľúcach nedochádza a pacient môže opäť normálne dýchať. Pretože cvičenie posilňuje srdce, konzultujte tento symptóm so svojím lekárom, aby ste opäť boli schopní dostatočne cvičiť.

Mávate depresie

Depresia je jedným z najčastejších problémov na svete a každý rok postihne okolo 260 tisíc Slovákov. Depresia pravdepodobne nie je príznakom ťažkostí so srdcom, avšak duševná pohoda je úzko spojená s fyzickým zdravím. Veľké množstvo štúdií naznačuje, že ľudia trpiaci depresiami majú väčšie riziko vzniku srdcových chorôb. Ľudia s viacerými rizikovými faktormi pre vznik srdcovej choroby alebo ľudia, ktorí už srdcovým ochorením trpia, majú väčšie sklony k depresiám. Či už je to tak, či onak, ak pociťujete depresiu, určite si zájdite k odborníkovi.

Mávate migrény

Bolesťami hlavy občas trpí skoro každý. Pravidelné migrény však môžu v niektorých prípadoch naznačovať, že je niečo v neporiadku s vaším srdcom. Migrénami trpieva 12 % populácie. U pacientov s kardiovaskulárnym ochorením je to však okolo 40%. A hoci nemožno potvrdiť jednoznačné spojenie, výskyt migrén súvisí s niektorými srdcovými abnormalitami, takže je pravdepodobné, že nápory migrény môžu mať spojitosť so srdcovou dysfunkciou. Podľa jednej z teórií sú obe popísané ťažkosti dôsledkom nerovnováhy autonómnej nervovej sústavy.

Pri večernom zaspávaní počujete tlkot svojho srdca

Niektorí pacienti s poruchami chlopne môžu večer pri zaspávaní počuť zvuk svojho srdca. A aj keď si niektorí pacienti na tento zvuk zvyknú alebo im pomôže, ak zmenia pozíciu, nemali by rozhodne tento stav ignorovať. Ak vás uspáva tlkot vášho srdca, povedzte to svojmu lekárovi, ktorý sa pokúsi zistiť, prečo tomu tak je. Búšiace srdce môže byť tiež príznakom nízkeho tlaku, nízkej hladiny cukru v krvi, anémie, užívaných liekov či dehydratácie.
 

Znenazdania vás prepadávajú úzkosti, potenie a pocit na vracanie

Mávate občas z ničoho nič pocity úzkosti, potíte sa a cítite sa na zvracanie? Jedná sa o klasické príznaky návalu paniky, ale aj infarktu. Ak sa k tomu ešte pridáva dýchavičnosť (hoci ste v pokojovej polohe), extrémne vyčerpanie, pocit plnosti alebo bolesť na hrudníku, ktorá môže ale nemusí vystreľovať do chrbta, ramien, paží alebo krku, ihneď sa vydajte na pohotovosť. Aj iba 5 minút vyčkávania, či vás tieto stavy neprejdú, môže zásadne znížiť vašu šancu na prežitie. Podľa dostupných údajov totiž ľudia, ktorí dorazia do nemocnice do hodiny od prvých príznakov infarktu, majú oveľa lepšiu šancu na prežitie ako tí, ktorým sa dostane lekárskeho ošetrenia neskôr.

Súvisiace články

Odoberať novinky na tému Zdravie a prevencia

Súhlasím, aby spoločnosť HARTMANN - RICO a.s. spracovávala moje a e-mailovú adresu s cieľom zaslania ponuky produktov a služieb. Ďalšie informácie na spracovanie, vrátane možnosti odvolania súhlasu, nájdete zde.