Späť na
Magazín o zdravie a prevenciu

7 vecí, ktoré vám lekár možno nepovedal o zdravom krvnom tlaku

Až 25 % Slovákov vôbec netuší, že vysoký tlak má. Následujúce informácie Vám môžu pomôcť dostať sa do lepších čísel.
6 minút

1. Meranie tlaku iba na jednej ruke nemusí vytvoriť celý obraz

Váš lekár pravdepodobne kontroluje váš krvný tlak na jednej ruke, avšak štúdia Framingham Heart naznačila, že meranie tlaku na oboch rukách môže pomôcť lepšie identifikovať pacientov s vysokým rizikom srdcového ochorenia. Keď vedci analyzovali dáta takmer 3400 pacientov počas 13 rokov, zistili, že okolo 10 % z nich vykazovalo vysoký systolický tlak (vyššie číslo) na jednej ruke. Pacientom s nerovnomerným tlakom na jednej a druhej ruke, pri ktorých rozdiel predstavoval 10 alebo viac bodov, hrozilo o 38 % vyššie riziko infarktu, mŕtvice alebo iného cievneho ochorenia. Tieto nezrovnalosti môžu indikovať aterosklerotický plát v hlavných artériách. Tu prinášame niekoľko jednoduchých spôsobov, ako zlepšiť svoj systolický tlak.

2. Váš krvný tlak môže byť nižší, než si myslíte

Horný údaj pri meraní tlaku (systolický tlak) je v priemere o sedem bodov nižší, ak ho meria sestra, než keď ho meria lekár, zistila štúdia Exterské univerzity. Zmena je spôsobená fenoménom zvaným syndróm bieleho plášťa. Nechajte si pre istotu zmerať tlak aj od sestričky ešte pred tým, než váš doktor začne robiť zmeny v predpísaných liekoch. Čo robiť proti syndrómu bieleho plášťa?

3. Domáce tlakomery môžu byť nepresné

Výskum prezentovaný na výročnej schôdzi Americkej nefrologickej spoločnosti ukázal, že hodnoty krvného tlaku namerané doma sa môžu výrazne líšiť od tých nameraných v ordinácii lekára, a to až u 15% pacientov. Ak vám váš lekár odporučí merať si tlak doma, je dobré si obstarať tlakomer s dvojitou kontrolou merania, ktorou sú vybavané digitálne tlakomery Veroval duo control od spoločnosti HARTMANN.

4. Aj drobné zvýšenie hmotnosti môže čísla zamotať

Ako ukázala nedávna štúdia kliniky Mayo, u osôb, ktoré nabrali počas ôsmich týždňov len 5% svojej telesnej hmotnosti (asi 3,5 kg u osôb s hmotnosťou 68 kg) došlo k miernemu, avšak merateľnému zvýšenie krvného tlaku. V priemere to bolo o 4 mmHg u systolickej hodnoty. Ľudia, ktorí pribrali predovšetkým v oblasti brucha, mali tlak ešte vyšší.
DASH diéta – najlepší spôsob stravovania, ktorý pomôže znížiť krvný tlak.

5. Cvičením si môžete udržať artérie skutočne mladé

Nedávna štúdia vykonaná na takmer 14 000 mužoch zistila, že účastníci so sedavým spôsobom života vykazovali vo veku okolo 45 rokov známky vysokého tlaku, zatiaľ čo účastníkom, ktorí boli fit, sa vysoký tlak objavil až o desať rokov neskôr. Hoci autori štúdie nemôžu s istotou tvrdiť, že cvičenie bolo jediným faktorom, existuje veľké množstvo kardio cvičení, ktoré posilnia vaše srdce. Pomôžu mu efektívnejšie čerpať krv a zároveň vylúči z tela sodík, ktorý prispieva k vysokému krvnému tlaku.

6. Probiotiká môžu pomôcť znížiť tlak

Austrálska analýza deviatich štúdií zaoberajúcich sa zdraviu prospešnými baktériami zistila, že u ľudí užívajúcich probiotické doplnky stravy došlo v porovnaní s tými, ktorí ich neužívali, k zníženiu systolického tlaku (horná hodnota) v priemere o 3,56 mmHg a diastolického tlaku (spodná hodnota) v priemere o 2,38 mmHg. Tieto účinky sa prejavili len u osôb, ktoré lieky užívali osem a viac týždňov. U ľudí s viac ako jedným typom kmeňa baktérií sa krvný tlak znížil viac ako u ľudí užívajúcich doplnky iba s jedným druhom baktérií. Probiotiká môžu pomôcť znížiť krvný tlak, pretože majú mnoho ďalších pozitívnych účinkov na zdravie. Medzi tie patrí napríklad:

  • Celkové zlepšenie hladiny cholesterolu a lipoproteínu LDL,
  • zníženie krvnej glukózy,
  • odolnosti inzulínu,
  • regulácia hormonálneho systému.
  • To následne reguluje krvný tlak a rovnováhu telových tekutín.

7. Častejšie návštevy lekára umožnia väčšiu kontrolu nad krvným tlakom

Pacienti, ktorí navštívili svojho lekára aspoň dvakrát ročne, mali oproti pacientom, ktorí navštevujú lekára len raz ročne viac ako trikrát väčšiu šancu udržať si krvný tlak pod kontrolou. Zistila to nová štúdia vykonaná na 37 000 ľudí zverejnená v časopise Circulation. Potom, čo autori štúdie skontrolovali aj premenné, ako napríklad diabetes, zdravotné poistenie, BMI a fajčenie, zistili, že návštevy lekára sú najsilnejším indikátorom kontroly nad vysokým tlakom.

Súvisiace články

Odoberať novinky na tému Krvný tlak

Súhlasím, aby spoločnosť HARTMANN - RICO a.s. spracovávala moje a e-mailovú adresu s cieľom zaslania ponuky produktov a služieb. Ďalšie informácie na spracovanie, vrátane možnosti odvolania súhlasu, nájdete zde.