Späť na
Magazín o zdravie a prevenciu

6 prekvapivých príznakov srdcových chorôb (a čo s nimi)

Keď budete týmto rizikovým faktorom venovať pozornosť a použijete ich ako znamenie, že je potrebné vykonať vo svojom životnom štýle určité zmeny, môžete tým včas zabrániť vzniku kardiovaskulárnych chorôb. Tu vám prinášame šesť neobvyklých príznakov srdcové choroby a rady, ako sa brániť.
5 minút
Problémy v posteli

1. Sexuálna dysfunkcia

Pri intímnostiach s vašou drahou polovičkou by vás asi ani nenapadlo premýšľať o srdcových chorobách. Ale problémy so sexuálnou výkonnosťou by vás mali donútiť zamyslieť sa nielen nad sexuálnym zdravím, ale aj nad kondíciou vášho srdca. Hoci sa sexuálnej dysfunkcie mužov a žien líšia, ich spojenie so srdcovými chorobami je rovnaké: Keď nefungujú správne krvné cievy, nie je v poriadku ani váš sexuálny život. Ak máte problémy s prekrvovaním v jednej oblasti, prekrvuje sa zle aj iná oblasť.

Čo robiť?

Venujte pozornosť obom problémom. Pomocou správnej liečby a zdravého životného štýlu sa možno vyhnúť problémom so srdcom aj v posteli. Skúste pravidelne cvičiť a konzultovať s praktickým lekárom užívanie aspirínu v súvislosti s funkciou ciev, čo môže vyriešiť oba problémy.

 

Príčiny plešatenie u mužov a problémy s krvným obehom

2. Plešatosť u mužov

Strata vlasov nie je len problémom vzhľadu. Ako uvádza nedávno zverejnený text v časopise Archives of Internal Medicine, z korelácia medzi stratou vlasov na hornej časti hlavy a kardiovaskulárnymi ochoreniami vyplýva, že plešatenie môže znamenať aj problémy s krvným obehom. Nesprávne prekrvenie vlasových korienkov môže byť okrem iných faktorov spojené s obehom krvi v srdci. Niektorí pacienti s plešatením mužského typu sú fajčiari, trpí vysokým krvným tlakom alebo genetickou dispozíciou k srdcovým chorobám.

Čo robiť?

Buďte na pozore. Znalosť rodinnej histórie, čo sa týka plešatenie aj srdcových chorôb, vám môže pomôcť vyhodnotiť vlastné riziká. Ak sa jedna alebo druhá obtiaž v rodine vyskytuje, máte o dôvod navyše snažiť sa zabrániť vysokému tlaku, vysokým hladinám cholesterolu a vyhýbať sa fajčeniu alebo s ním prestať.

Chrápanie a spánková apnoe

3. Chrápanie a spánková apnoe

Nočné "rezanie polien" vám môže privodiť ťažkosti so srdcom. Štúdia Chamorovmu univerzity v Atlante zistila, že zle priechodné dýchacie cesty u ľudí trpiacich chrápaním alebo spánkovou apnoe sú spojené s vyšším rizikom kardiovaskulárnych chorôb. Narušený spánok môže byť predispozíciou k vysokému krvnému tlaku alebo cukrovke a obe tieto choroby prispievajú k srdcovým chorobám.

Čo robiť?

Zabráňte vzniku budúcich problémov teraz. Dobrou správou je, že toto znamenie vás včas varuje, aby ste mohli zasiahnuť. Poruchy dýchania v spánku sa zvyčajne objavujú aj niekoľko desiatok rokov pred tým, než sú skutočne diagnostikované, a desiatky rokov pred výskytom kardiovaskulárne choroby. Ak máte niektoré z týchto nočných symptómov, nechajte si urobiť spánkový test. Špecialista vám potom poradia, ako zlepšiť kvalitu vášho spánku i života.

Časté migrény spojené so srdcovými chorobami

4. Migrény

K bolestiam na srdci môžu viesť aj bolesti hlavy. U žien, ktoré trpia migrénami s vizuálnymi či zmyslovými poruchami minimálne raz mesačne, je dvakrát vyššia pravdepodobnosť vzniku srdcových chorôb. Je to zrejmé zo štúdie vydanej v júni Americkou neurologickú akadémiou. Nepravidelnosti krvného obehu spôsobujú silné bolesti hlavy a môžu prispieť k srdcovým ťažkostiam. Ak sa u vás vyskytuje vaskulárnej abnormalita v jednej oblasti tela, pravdepodobne sa vyskytuje aj v inej.

Čo robiť?

Všímajte si varovné znamenia. Povedzte svojmu lekárovi o tom, čo môže migréna znamenať pre vaše srdce. Obehové problémy v ktorejkoľvek časti tela by mali lekára stimulovať ku kontrole ďalších oblastí.

Potraviny v plastových obaloch

5. Konzumácia plastov

Vyhoďte plastové fľaše na vodu do triedeného odpadu. Podľa štúdie University of Cincinnati môže chemikálie bisphenol A (BPA) vyskytujúce sa v tvrdých plastových nádobách na nápoje a potraviny produkovať molekulu podobnú estrogénu, ktorá napodobňuje pôsobenie estrogénu a spôsobuje u žien vyššie riziko srdcových chorôb. BPA môže vytvárať príliš veľa estrogénu alebo blokovať jeho priaznivé účinky.

Čo robiť?

Nahraďte plastové nádoby na vodu a potraviny typu 7 (typ, ktorý najčastejšie obsahuje BPA) nerezovými, sklenenými alebo keramickými nádobami. Ak nemôžete zo svojho života vytesniť aj iné typy plastov, rozhodne je nikdy neohrievajte, pretože to môže spôsobiť uvoľnenie ďalších chemikálií do obsahu nádoby.

Manželské hádky a srdcové ťažkosti

6. Manželský stres

Časté hádky s partnerom môžu u žien zvýšiť riziko srdcových ťažkostí. Štúdia University of Utah zistila, že ženám trpiacim stresom v manželstve hrozí riziko príznakov srdcových chorôb. Rozdiel v hormónoch a v tom, ako sa jednotlivé pohlavia vysporiadavajú so stresom vysvetľujú, prečo muži týmto faktorom nie sú ohrození. Ženské srdce sa, čo sa týka cirkulácia a receptorov určitých hormónov, od mužského zásadne líšia.

Čo robiť proti stresu?

Dýchajte zhlboka. Stres môže mať za následok vysoký krvný tlak, kardiovaskulárne ťažkosti a depresie. Všetci trpíme stresom a každý z nás na neho reaguje inak. Existujú však spôsoby, ako sa so stresom vyrovnať a predchádzať mu. Vyskúšajte metódy znižovania stresu, ako napríklad pravidelné cvičenie, jogu a meditáciu. So stresom súvisiacim s konfliktami v manželstve potom môže pomôcť manželský poradca.

Odoberať novinky na tému Zdravie a prevencia

Súhlasím, aby spoločnosť HARTMANN - RICO a.s. spracovávala moje a e-mailovú adresu s cieľom zaslania ponuky produktov a služieb. Ďalšie informácie na spracovanie, vrátane možnosti odvolania súhlasu, nájdete zde.