Späť na
Magazín o zdravie a prevenciu

5 tipov, ako aktívne posilňovať imunitu

Premýšľate nad tým, ako účinne znížiť riziko nákazy koronavírusy a ďalších vírusových ochorení? Do svojich rúk vezmite aspoň to, čo môžete, a podporte prirodzenú obranyschopnosť organizmu. Uvidíte, že sa hneď budete cítiť o poznanie lepšie. Pre zlepšenie fyzického i duševného zdravia stačí dodržiavať niekoľko jednoduchých zásad.
5 min

Telo a duša sú spojené nádoby

Ak ste v strese alebo zažívate úzkosť, váš imunitný systém ochromuje hormón kortizol. To sa prejavuje znížením počtu lymfocytov - bielych krviniek, ktoré bojujú s baktériami a vírusmi. Posilnenie psychiky pre nás teda znamená aj posilnenie fyzického zdravia a naopak. Ako na to?

5 rád ako posilniť imunitný systém

 

1. Nadýchnite sa zhlboka

"Dýchanie je najčastejšie opakovanou činnosťou v živote každého z nás. Každý deň sa musíme nadýchnuť aspoň 20 000 krát. "

Hluboký nádech přispěje Vašemu zdraví

Stojíte pred plným prednášok sálou alebo vás čaká dôležité obchodné rokovania? Než začnete, potrebujete sa nadýchnuť z plných pľúc - to nie je nič zvláštne, jedná sa o prirodzenú potrebu organizmu. Zaistíte tak dostatočný prísun kyslíka ku všetkým orgánom, vďaka čomu môžu správne fungovať. Pokojné a rovnomerné dýchanie harmonizuje telo i myseľ. Naopak rýchly a povrchné dych môže mať na svedomí stres, napätie a bolesti. Dýchať by sme mali nosom a prodechnout až do brucha, nie len do hrudníka. Správne dýchanie a rôzne dychové cvičenia sa môžete naučiť napríklad na pilates, pri tréningu speve alebo pod vedením skúseného psychoterapeuta.

Nezáleží však len na tom, ako dýchame, ale tiež čo dýchame. Preto odporúčame pravidelný pobyt v prírode na čerstvom vzduchu. Okrem rodinné prechádzky v prírode si môžete doma dopriať aromaterapeutické rituály s masážnymi a kúpeľovými olejmi. Vôňa ovplyvňujú naše zmysly a momentálne rozpoloženie možno viac než si myslíme. Vyberať môžete z esencií stimulujúcich, ktoré vás občerství a aktivizujú (najčastejšie citrusové vône alebo napríklad litsea cubeba), a upokojujúcich, ktoré vám pomôžu spomaliť a skvalitniť váš spánok (bylinné vôňa obsahujúci napríklad levanduľu, medovku alebo mätu).

2. Myslite na pestrú stravu

"Vedeli ste, že každé sústo by sme mali požuvať 20 až 30-krát a až potom prehltnúť? Počítať to samozrejme nemusíte - stačí jednoducho spomaliť. "

Pestrá a vyvážená strava

Aj zdanlivo tak obyčajná vec ako je jedlo do značnej miery ovplyvňuje našu náladu. Aspoň na chvíľu preto zabudnite na redukčnej diéty, fastfoody a všetky ďalšie extrémy a stavte na vyváženú stravu. Tá by mala čo najviac vychádzať zo základných potravín - pred údeninami dajte prednosť mäsu, sladený šľahaný jogurt zameňte za tvaroh a miesto maškrtenie oblátok upečte domáci koláč s jablkami. V chrípkovom období sa zamerajte najmä na potraviny, ktoré sú bohaté na vitamíny C, D, E, zinok, selén a omega 3 mastné kyseliny.

Ideálnymi bojovníkmi proti chrípke a nachladnutiu sú dnes s obľubou nazývané superpotraviny ako zázvor, kurkuma, echinacea, sladkého drievka alebo acerola. Inšpirovať sa môžeme aj našimi predkami, ktorí počas týchto mesiacov imunitu účinne posilňovali kyslou kapustou, rakytníkom, cesnakom, cibuľou alebo chrenom. Niektoré vitamíny a minerály sú v potravinách obsiahnuté menej. Museli by sme ich zjesť naozaj veľké množstvo, a preto je na mieste ich do tela dodávať v podobe doplnkov stravy. Je však potrebné mať na pamäti, že pestrú stravu nenahrádzajú.

3. potrápi svoje telo

"Endorfíny na ľudský organizmus pôsobí podobne ako antidepresíva. Veľkou výhodou je, že sú telu úplne vlastné a nijako mu neškodí. Naopak. "

Domácí cvičení jógy

Majte na pamäti, že práve teraz sa oplatí športovať viac ako inokedy. Bežte si zabehať, prejsť sa do lesa na bicykli a doma si zaposilujte alebo len tak zatancujte. Podľa najnovších štúdií vám jediná hodina aeróbnych aktivít ako je jogging alebo tanec zlepší náladu až na 12 hodín. Ak vás na šport príliš neužije, aspoň chodievajte - chôdza je totiž najprirodzenejším a najzdravším pohybom vôbec.

Po aktivite nepodceňujte následný strečing. Preťahovanie zvyšuje pružnosť svalov do ich funkčnej dĺžky, hybnosť kĺbov a je základom pre prevenciu zranení. Doprajte si tiež zaslúženú regeneráciu v podobe kúpeľe s éterickými olejmi alebo kúpeľové soli. A ak budú svaly natiahnuté aj tak, na pomoc ponáhľajú hrejivé masti, chladivé gély a športové tejpy.

4. Spať, len spať

"Počas noci sa nám zdajú zhruba 4, niekedy až 7 snov. Spánkom strávime v priemere tretinu svojho života. To znamená, že za život zjeme približne 150 tisíc snov. "

Dostatečně dlouhý a kvalitní spánek

Naše babičky hovorievali, že najkvalitnejšie spánok je do polnoci. Podľa odborníkov na tom však príliš nezáleží. Každý z nás je jedinečný, a preto môže mať aj odlišnú ideálnu dobu pre zaspávanie. Oveľa dôležitejšie je naučiť sa chodiť spať a vstávať každý deň približne v rovnaký čas, či už je všedný deň či víkend. Vďaka pravidelnému režimu a dostatku spánku (u mužov sa ako ideálna dĺžka spánku uvádza 7, u žien 8 hodín) sa budete prebúdzať viac oddýchnutí.

„Jednou z hlavných predností spánku je umožniť mozgu, aby sa mohol sám obnoviť a opraviť," uvádza Jim Horne, spánkový expert a riaditeľ spánkového výskumného centra na britskej univerzite v Loughborough. Preto sa večer po celom dni upokojte čítaním knižky alebo napríklad počúvaním hudby a obmedzte modré svetlo z televízie, počítačov a telefónov. Posledný kávu si vychutnajte ideálne aspoň 8 hodín pred spaním a stavte radšej na bylinky v podobe medovky, kozlíku alebo ľubovníka. Pred spaním spálňu dôkladne vyvetrajte a udržujte teplotu na 17 až 20 ° C.

5. Zdieľajte sa so svojimi blízkymi

"Neurohormónov oxytocín okrem hladiny stresu ovplyvňuje procesy učenia, vytváranie partnerských vzťahov, ale aj vznik a liečenie zhubných nádorov."

Spokojená milující rodina

Ak vás niečo trápi, nenechávajte si to pre seba. Najhoršie totiž je, keď máte pocit, že ste na svoj smútok sami. Zverte sa blízkemu človeku, či už je to partner, rodič, kamarát alebo kolega. Prípadne využite služby odborníkov z radov psychológov a terapeutov. Často stačí, keď nás niekto vypočuje a objíme. A nie je bez zaujímavosti, že dotyk blízkej osoby uvoľňuje spomínaný oxytocín, ktorý nás uvádza do stavu spokojnosti, znižuje strach a bolesť. Preto je taky často prezývaný ako "hormón objatie" alebo "hormón lásky". Tento hormón sa vyplavuje aj v situácii, keď svojich blízkych obdarujeme.

Pokiaľ na vás prichádza chmáry, kúpte si zápisník a každý deň pred spaním si poznamenajte tri veci, ktoré vám urobili radosť a za ktoré ste vďační. Vďaka tomu si uvedomíte, že aj vo "dni blbec" sa nájde hneď niekoľko svetlých okamihov. Potom stačí si denníkom zalistovať a uvidíte, že máte hneď niekoľko dôvodov na radosť, vďačnosti a hlavne k celkovej spokojnosti.

Súvisiace články

Odoberať novinky na tému Zdravie a prevencia

Súhlasím, aby spoločnosť HARTMANN - RICO a.s. spracovávala moje a e-mailovú adresu s cieľom zaslania ponuky produktov a služieb. Ďalšie informácie na spracovanie, vrátane možnosti odvolania súhlasu, nájdete zde.