Späť na
Magazín o zdravie a prevenciu

5 príznakov, ktoré by ste nemali prehliadať

Väčšina slabých bolestí nie je príznakom ničoho závažného. Existujú samozrejme príznaky, ktoré by ste rozhodne nemali brať na ľahkú váhu.
4 minúty

1. Slabosť v ramenách a nohách

Ak mávate slabé alebo necitlivé paže, nohy alebo tvár, môže sa jednať o príznaky mŕtvice. Obzvlášť  v prípade, že sa prejavujú iba na jednej strane tela. Známkou infarktu môže byť tiež to, že nedokážete udržať rovnováhu, cítite sa malátny a máte ťažkosti s chôdzou. Urýchlene vyhľadajte pomoc, ak zároveň zle vidíte, máte silnú bolesť hlavy, cítite sa zmätene alebo máte problémy s rozprávaním, či porozumením reči.

Pri včasnom odhalení našťastie nie sú zmeny nezvratné.

Nečakajte na ordinačné hodiny svojho lekára a ihneď privolajte záchranku. Ak vám bude podaný liek proti krvnej zrazenine do 4,5 hodiny od prvých príznakov, hrozí menšie riziko dlhodobých následkov.

2. Bolesť na hrudi

Ak sa objaví bolesť na hrudníku, je lepšie hneď konať ako neskôr ľutovať. Akákoľvek bolesť na hrudníku, obzvlášť pokiaľ ju sprevádza potenie, tlak, dýchavičnosť a pocit nevoľnosti, by mala byť ihneď vyšetrená lekárom.

Bolesť či tlak na hrudníku môžu byť príznakom srdcového ochorenia alebo infarktu, obzvlášť pokiaľ ju pociťujete počas telesnej námahy alebo cvičenia. Okrem toho môže byť bolesť na hrudi príznakom aj niečoho iného ako srdcových ťažkostí. Môže sa jednať aj o inú závažnú ťažkosť, ako napríklad krvnú zrazeninu putujúcu do pľúc.

Ak cítite ťarchu alebo tlak na hrudníku a táto bolesť trvá dlhšie ako niekoľko minút alebo sa opakovane vracia, vyhľadajte pomoc. Neskúšajte bolesť prekonať sami.

3. Citlivosť a bolesť na zadnej strane lýtka

V tomto prípade môže ísť o krvnú zrazeninu v nohe. Odborným názvom sa nazýva hlboká žilová trombóza. Môže k nej dôjsť po dlhšej dobe sedenia, napríklad počas dlhej cesty lietadlom, alebo ak ste dlhodobo chorí a pripútaní na lôžko. Ak sa skutočne jedná o krvnú zrazeninu, pocítite bolesť predovšetkým vtedy, keď sa postavíte alebo pri chôdzi. Môžete si tiež všimnúť opuchu. Noha je pri tom obvykle začervenaná a citlivá a v porovnaní s druhou nohou je väčšia.

Citlivosť v nohách môžete mať zvyčajne aj po cvičení. Ak si ale zároveň všimnete začervenanie a v mieste opuchu cítite horúco, vyhľadajte lekára.

Tiež je tiež dobré skontrolovať tzv. Homanovo znamenie. Ak natiahnete prsty na nohách smerom vpred a cítite bolesť, môže to tiež značiť krvnú zrazeninu. Ale nespoliehajte na to. Ak je noha horúca, začervenaná a opuchnutá na jednej strane, choďte na pohotovosť. Je dôležité podchytiť krvnú zrazeninu ešte pred tým, než sa uvoľní a znemožní prietok krvi, pretože to môže viesť ku komplikáciám.

4. Krv v moči

Príčin výskytu krvi v moči môže byť niekoľko.

Ak máte v moči krv a zároveň pociťujete bolesť v boku alebo na chrbte, môže sa jednať o obličkové kamene. Obličkový kameň je malý kryštál tvorený minerálmi a soľami. Vzniká v obličkách a postupuje ďalej močovou trubicou.

Váš lekár vás môže poslať na röntgen alebo ultrazvuk, na ktorých je možné obličkové kamene vidieť. Pri röntgene sa využíva nízkych dávok radiácie na vytvorenie obrazu štruktúr v tele. Ultrazvuk vytvára obrazy pomocou zvukových vĺn.

Väčšina obličkových kameňov nakoniec vyjde z tela von spoločne s močom. To môže byť veľmi bolestivé. V niektorých prípadoch musia obličkové kamene odstrániť lekári.

Ak si všimnete krvi v moči a máte zároveň zvýšené nutkanie na močenie, chodíte často na záchod alebo pri močení cítite pálenie, môžete mať závažnú infekciu močového mechúra alebo obličiek. Nečakajte, až bude mať váš lekár otvorenú ordináciu, obzvlášť vtedy, ak máte aj horúčku.

Ak pozorujete v moči krv, ale necítite bolesť, môže sa jednať o príznak rakoviny obličiek alebo mechúra. Vyhľadajte preto lekára okamžite.

5. Sipot, pískanie pri dýchaní

Problémy s dychom je potrebné liečiť okamžite. Ak počujete pískavý zvuk, navštívte lekára. Bez okamžitého vyhodnotenia lekárom môže sipot prejsť do dychových ťažkosti, čo môže mať bez zásahu lekára vážne následky.

Môže sa jednať o astmu, pľúcne ochorenie, závažnú alergiu alebo pôsobením chemických látok. Váš doktor vám povie, o čo sa jedná a ako odstrániť príčiny. Pokiaľ máte alergickú astmu, vytvorí pre vás alergológ alebo pľúcny lekár plán vedúci k zníženiu záchvatov.

Sipot môže byť tiež spôsobený zápalom pľúc alebo bronchitídou. Vykašliavate zelený alebo žltý hlien? Máte zároveň horúčku a lapáte po dychu? Ak áno, môže sa jednať o bronchitídu, ktorá prechádza v zápalu pľúc. V takom prípade je nutné vyhľadať lekára.

Související produkty
Súvisiace články

Odoberať novinky na tému Zdravie a prevencia

Súhlasím, aby spoločnosť HARTMANN - RICO a.s. spracovávala moje a e-mailovú adresu s cieľom zaslania ponuky produktov a služieb. Ďalšie informácie na spracovanie, vrátane možnosti odvolania súhlasu, nájdete zde.