Späť na
Magazín o zdravie a prevenciu

13 potravín, ktore nesmie chyba v jedálničku pri znižovaní tlaku

Výskumy navyše ukazujú, že rovnako dôležité je vyberať si potraviny nielen s nízkym obsahom sodíka, ale zároveň s vyšším obsahom aspoň dvoch z týchto minerálov: vápnik, horčík a draslík. Zaraďte do svojho jedálnička týchto 13 vyvážených potravín a znížite tak takmer o polovicu riziko mŕtvice a infarktu.
6 minút

Jedlo, ktoré liečia

Napadlo vám niekedy, či nejde znížiť vysoký tlak prirodzenou cestou? Sodík bol pre vysoký tlak vždy strašiakom. Zbavte sa ho a váš tlak na tom bude o mnoho lepšie. Výskumy navyše ukazujú, že rovnako dôležité je vyberať si potraviny nielen s nízkym obsahom sodíka, ale zároveň s vyšším obsahom aspoň dvoch z týchto minerálov: vápnik, horčík a draslík. Zaraďte do svojho jedálnička týchto 13 vyvážených potravín a znížite tak takmer o polovicu riziko mŕtvice a infarktu.

Blahodarné účinky bielej fazule

Bielej fazule

Jeden hrnček bielej fazule obsahuje 13% denného odporúčaného príjmu vápnika, 30% horčíka a 24% draslíka.
Tip: Túto všestrannú potravinu môžete pridať do jedla, polievok i predjedál. Ako Bezmäsité zdroj proteínov sú biele fazuľa obzvlášť skvelou voľbou pre vegetariánov. Ak budete používať fazuľa z plechovky, skontrolujte, či neobsahujú pridanú soľ. Sušené fazuľa varte cez noc v pomalom hrnci.

Bravčová panenka

Bravčová panenka

85 gramov bravčovej panenky obsahuje 6% odporúčaného denného príjmu horčíka a 15% draslíka.
Tip: Milovníci mäsa môžu zajasať! Tento chudý kus mäsa si skutočne vychutnáte, bez toho aby ste telo zahltili nasýtenými tukmi, ktoré sa nachádza v tučnejších typoch bravčového a hovädzieho mäsa.

Nízkotučný biely jogurt

Nízkotučný biely jogurt

Jeden hrnček bieleho nízkotučného jogurtu vám dodá 49% denného odporúčaného príjmu vápnika, 12% horčíka a 18% draslíka.
Tip: Chladivý a krémový jogurt je hviezdou raňajkami bohatých na minerály, hodí sa ale aj do omáčok, dresingov či predjedál. Väčšina značiek jogurtov má o niečo vyšší obsah vápnika ako grécky jogurt. Nech už si ale vyberiete akúkoľvek značku, uistite sa, že má len nízky obsah cukru a je bez ochucovadiel.

Tilapia nilská

Tilapia nilská

85 gramov sladkovodné ryby niekedy tiež nazývané Pahlta Grgavého obsahuje 8% odporúčaného denného príjmu horčíka a 8% draslíka.
Tip: Môžete ju piecť, pripravovať v pare, dochucovať rôznym korením a podávať k nej rôzne prílohy vrátane salsy z kiwi a avokáda bohatých na minerály. Tilapia obsahuje extrémne nízke množstvo ortuti, PCB a iných škodlivých látok z prostredia.

Kiwi obsahujúce vápnik

Kiwi

Jeden kus tohto ovocia obsahuje 2% denného odporúčaného príjmu vápnika, 7% horčíka 9% draslíka.
Tip: Kiwi je v supermarketoch dostupné po celý rok. (Toto ovocie dostalo svoj názov podľa novozélandského vtáka kivi, ktorého hnedé strapaté perie pripomína šupku ovocia). Zrelé kiwi môžete skladovať v chladničke i mimo nej. Ovocie obsahuje viac vitamínu C ako rovnaké množstvo pomaranče.

Broskyňové smoothie

Broskyne a nektárinky

Jedna stredné broskyňa alebo nektarinka obsahuje 1% denného odporúčaného príjmu vápnika, 3% horčíka a 8% draslíka.
Tip: Mrazené nedosladzovanú plátky broskýň sú skvelou alternatívou čerstvých broskýň či nektariniek pri diéte na zníženie krvného tlaku. Jednoducho je vyberte z mrazničky a pridajte do smoothies.

Banánové smoothie

Banány

Jeden strednej banán obsahuje 1% denného odporúčaného príjmu vápnika, 8% horčíka a 12% draslíka.
Tip: Banány sa zhnedli šupkou nemusíte vyhadzovať. Olúpte je, vložte do vrecka a dajte zmraziť. Neskôr ich môžete použiť do smoothies. Bonus: banány pomáhajú znížiť hladinu stresových hormónov v krvi.

Kapusta superpotravina

Kapusta

Jeden hrnček surové či varené kelu obsahuje 9% denného odporúčaného príjmu vápnika, 6% horčíka a 9% draslíka.
Tip: Nielen vďaka nízkemu obsahu kalórií je kel považovaná za superpotravinu. Obsahuje ohromné ​​množstvo antioxidantov chrániacich bunky a kyselinu alfa-linoleovú, čo je prospešný rastlinný tuk zmierňujúce zápaly. Tenké a jemné lístky mladé kelu sú skvelým základom šalátov.

Červená paprika ako ideálny zdroj vápnika

Červená paprika

Jeden hrnček surové červenej papriky obsahuje 1% denného odporúčaného príjmu vápnika, 4% horčíka a 9% draslíka.
Tip: Červené papriky vydrží v chladničke až 10 dní. Uchovávajte ich zabalené v mierne vlhkom papierovom obrúsku, aby nevysychali. Nespotrebované zvyšky môžete zamraziť a neskôr ich použiť pri varení.

Brokolica ako zdroj fytoživin

Brokolica

Jeden hrnček brokolica obsahuje 6% denného odporúčaného príjmu vápnika, 8% horčíka a 14% draslíka.
Tip: Táto kríza zelenina je známym zdrojom fytoživín s názvom glukozinoláty, ktoré pomáhajú v boji s rakovinou. Mrazenú brokolicu môžete pridať do spústy predjedál i príloh.

Sladké zemiaky do smoothie

Sladké zemiaky 

Jedna stredne veľká sladká zemiak aj so šupkou obsahuje 4% denného odporúčaného príjmu vápnika, 8% horčíka (bez šupky 7%) a 15% draslíka (bez šupky 10%).
Tip: Sladké zemiaky sú tak sladké, že by z nich pokojne mohli byť aj zákusky. Sú tiež skvelou ingredienciou do smoothies. Upečte niekoľko sladkých zemiakov naraz, aby ste mali zásobu do smoothies a ďalších receptov.

Merlík čilský - quinoa

Merlík čilský

Jeden hrnček merlíku čilského známeho tiež ako quinoa obsahuje 1,5% denného odporúčaného príjmu vápnika, 15% horčíka a 4,5% draslíka.
Tip: Je tak zdravá, že OSN vyhlásilo rok 2013 rokom quinoa. Táto obilnina bohatá na proteín má jemnú orechovú chuť, obsahuje širokú škálu zdraviu prospešných fytoživin a veľké množstvo horčíka. Navyše v porovnaní s hnedou ryžou k jej uvarenie stačí polovičný čas. Quinoa neobsahuje lepok, takže je skvelá aj pre ľudí s celiakiou alebo neznášanlivosťou lepku. Najčastejšie je k dostaniu quinoa vo zlato béžová farbe, kúpiť môžete ale aj červenú alebo čiernu odrodu. Ak potrebujete znížiť tlak, určite stojí za vyskúšanie.

Avokádo s priaznivým vplyvom na činnosť srdca

Avokádo

Pol avokáda obsahuje 1% denného odporúčaného príjmu vápnika, 5% horčíka a 10% draslíka.
Tip: Okrem minerálov upokojujúcich tlak a mononenasýtených tukov s priaznivým vplyvom na činnosť srdca obsahuje avokádo aj veľmi zdravé karotenoidy. Avokádo lúpte veľmi opatrne - tmavozelená dužina tesne pod šupkou obsahuje veľké množstvo vyššie zmienených zdravých živín.

Odoberať novinky na tému Krvný tlak

Súhlasím, aby spoločnosť HARTMANN - RICO a.s. spracovávala moje a e-mailovú adresu s cieľom zaslania ponuky produktov a služieb. Ďalšie informácie na spracovanie, vrátane možnosti odvolania súhlasu, nájdete zde.